Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Projekt badawczy EV365 – pierwsze wnioski

W okresie maj-lipiec instalacja fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 50 kWp, była w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie energetyczne czterech samochodów elektrycznych realizujących dostawy cateringowe. W tym czasie pojazdy pokonały dystans ponad 24,5 tys. km, zużywając przy tym 2 876 kWh energii elektrycznej.

Projekt badawczy EV365 - pierwsze wnioski
Projekt badawczy EV365 - pierwsze wnioski

EV365 to zupełnie nowe spojrzenie badawcze na pojazdy elektryczne. Celem projektu jest analiza korzyści wynikających z elektryfikacji floty z perspektywy przedsiębiorcy, który jest już użytkownikiem samochodów elektrycznych. Wszystkie pojazdy elektryczne wykorzystane w badaniu realizują zadania komercyjne polegające na dostawie toreb z posiłkami w ramach działalności cateringowej sieci restauracji Mihiderka (Mihiderka W Drodze). W lipcu 2022 r. zakończył się pierwszy z czterech etapów, którego podsumowanie ogólne znajdą Państwo poniżej. Dane szczegółowe oraz wyniki analiz, zostaną zaprezentowane po zakończeniu całego projektu w 2023 r.

Każda Škoda Citigo e iV biorąca udział w projekcie pokonywała w ciągu dnia min. 51 km. Kierowcy poruszali się głównie po drogach miejskich, a ich średnia prędkość przejazdowa wyniosła 50,5 km/h. Średnie zużycie energii dla całej gamy badanych pojazdów odnotowano na poziomie 11,5 kWh/100 km. Do ładowania pojazdy podłączane były, gdy poziom akumulatora wynosił ok 47%. W znaczącej większości przypadków, sesja ładowania która trwa średnio 9 godzin i 52 min pozowała na doładowanie akumulatora do 100% jego pojemności. Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 50 kWp, umożliwiła za wyjątkiem tylko dwóch dni, pokryć w 100% zapotrzebowanie energetyczne samochodów biorących udział w projekcie. Energia zużywana przez pojazdy stanowiła średnio 18% produkcji z instalacji PV.

Prawie 25 tys. przejechanych kilometrów w 3 miesiące pokazuje, że jeśli dobrze dobierzemy flotę do firmy to nawet małe, miejskie auta elektryczne są wystarczające. Dodatkowo, ten rodzaj napędu w połączeniu z fotowoltaiką stanowi idealny duet. Projekt ten pokazuje, że w wybranych przypadkach już dzisiaj z sukcesem można wdrażać auta elektryczne do flot firmowych. W EV Klub Polska odnotowujemy coraz więcej przypadków klubowiczów, którzy nie tylko na co dzień poruszają się EV, ale również coraz chętniej wymieniają właśnie swoje floty w firmach na auta z napędem elektrycznym – mówi Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska

Projekt EV365 jest niezwykle ciekawy, gdyż pozwala obserwować parametry pojazdów elektrycznych w ich realnym użytkowaniu w działalności biznesowej. Dodatkowe uwzględnienie w analizie danych o produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej dostarcza cennych informacji i wskazówek dla przedsiębiorców, szczególnie teraz, gdy stojąc przed wyzwaniem rosnących cen paliw, szukamy wszelkich opcji generowania oszczędności. Dane za ostatni kwartał są pod tym względem pozytywne, ale dopiero odczyty w kolejnych miesiącach dadzą nam pełen obraz sytuacji. Bacznie przyglądamy się sposobom zużywania energii przez EVs oraz wzorcom ich ładowania. Chcemy wykorzystać te dane do doskonalenia naszego systemu telematycznego Webfleet i konstrukcji nowych narzędzi oraz raportów, które będą wspierać w optymalizacji i jeszcze bardziej efektywnym zarządzaniu flotami pojazdów elektrycznych – mówi Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland &EE, Webfleet

EV365 podsumowanie 2022 Q1 infografika 1200x1200px 002

Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w projekcie. Dzięki temu możemy ściślej monitorować parametry naszych samochodów. Urządzenia i oprogramowanie firmy Webfleet umożliwiają zbieranie szeregu danych, które wcześniej nasi kierowcy wpisywali ręcznie do papierowych raportów. Kolejną korzyścią jest możliwość lokalizowania pojazdów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy zarówno monitorować prędkości, jak i szacować czasy dotarcia naszych kurierów do poszczególnych klientów. Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, gdy to właśnie klient pyta, kiedy mniej więcej może się spodziewać dostawy. Bardzo użyteczna jest także opcja informowania przez system o awariach, błędach, czy nawet niskim poziomie naładowania baterii danego pojazdu. I tu, np. osoba śledząca ruchy floty samochodów elektrycznych ma możliwość zasugerowania kierowcy, że powinien pomyśleć o ładowaniu. To ważna kwestia, szczególnie w fazie szkoleniowej dla nowych osób. Wyniki pierwszego okresu programu pokazują, jak bardzo efektywnym samochodem jest Skoda CitiGo E – zużycie na poziomie 11,5 kWh/100km plasuje ten model na szczycie listy ekonomicznych pojazdów miejskich. Nawet w przypadku coraz bardziej drożejącego prądu koszt przejechania jednego kilometra tym autem jest bardzo atrakcyjny w stosunku do analogicznego pojazdu spalinowego. Z niecierpliwością czekam na wyniki obliczone zimą – mówi Marcin Krysiński, współwłaściciel sieci Mihiderka.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz