Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Elektryczny midibus Solarisa testowany na ulicach Gdyni

Od 3 marca 2023 roku prywatny przewoźnik Przewozy Autobusowe GRYF będzie testował w Gdyni bateryjny autobus Solaris Urbino 9 LE electric. Operator obsługuje ruch w Trójmieście i okolicach m.in. we współpracy z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Możliwości i operacyjność 9-metrowego elektrobusa będą sprawdzane do 12 marca. Pojazd będzie kursował w regularnym ruchu miejskim, na dwóch liniach oplatających gdyńskie osiedla.

Elektryczny midibus Solarisa testowany na ulicach Gdyni
Elektryczny midibus Solarisa testowany na ulicach Gdyni [źródło: www.solarisbus.com]

W pierwszej połowie marca 9-metrowy autobus elektryczny Solaris Urbino 9 LE electric będzie można spotkać na ulicach Gdyni. Na testy bateryjnego pojazdu zdecydował się prywatny przewoźnik Przewozy Autobusowe GRYF, który obsługuje autobusowy transport w Trójmieście i okolicach, m. in. na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Bateryjny midibus będzie kursował na liniach 145 i 153, położonych na gdyńskich osiedlach, w dzielnicach Karwiny, Mały Kack i Wielki Kack. To idealne środowisko miejskie dla Urbino 9 LE electric. Ten najmłodszy produkt w bateryjnej ofercie Solarisa, przez swoje stosunkowo niewielkie rozmiary jest świetnym wyborem w gęstych miejskich przestrzeniach. Mimo niewielkich gabarytów, autobus oferuje znaczną liczbę 27 miejsc siedzących, z których większość jest zwrócona w kierunku jazdy.

Prezentowany w Gdyni autobus wyposażony jest w silnik elektryczny, który zasila energia pochodząca z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 300 kWh. Taka pojemność i wysoka wydajność magazynów energii pozwoli na swobodne kursowanie autobusu w ciągu dnia. Dopiero po zjechaniu pojazdu do zajezdni energia w bateriach będzie uzupełniana poprzez złącze plug-in. Gdyńscy pasażerowie z pewnością docenią komfort podróżowania elektrycznym, klimatyzowanym midibusem, kierowcy zaś innowacyjne systemy wspomagające pracę i zwiększające bezpieczeństwo. Wśród rozwiązań warto wspomnieć o systemie MirrorEye, czyli zestawie kamer, zastępujących tradycyjne lusterka, a także Mobileye Shield+, czyli systemie ostrzegającym kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu i w obrębie tzw. „martwych pól”.

Najmniejsze pojazdy marki Solaris nasi podróżni już znają. Autobusy Alpino 8,9LE oraz Urbino 10, które już posiadamy – sprawdzają się w trudnych warunkach górzystych, na wąskich i krętych trasach osiedlowych, na jakie przeznaczone są do obsługi połączeń wewnątrz dzielnic miasta Gdyni. Myślimy o zmieniających się trendach i stawianych także nam – w prywatnym sektorze usług przewozowych wymaganiom, jakie związane są z elektromobilnością. Dzisiaj żaden z prywatnych przewoźników na Pomorzu nie dysponuje takim autobusem, dlatego chętnie sprawdzimy pojazd o znanych nam parametrach, ale zasilany energią elektryczną. Zaznaczenia wymaga fakt, że autobus będzie miał możliwość ładowania baterii jedynie w opcji plug-in na terenie naszej bazy, co będzie miało miejsce po zakończeniu zadania przewozowego. Pozwoli to zobrazować pełen zasięg baterii w ruchu miejskim liczony od każdego ładowania – informuje Bartosz Milczarczyk, Dyrektor ds. Organizacji Przewozów w spółce Przewozy Autobusowe GRYF.

9-metrowe Urbino electric sukcesywnie zyskuje kolejnych nabywców w polskich miastach, cieszę się, że wzbudził zainteresowanie przewoźnika Gryf, który świadczy usługi między innymi dla ZKM w Gdyni. To świetny autobus, wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań. Przede wszystkim jednak – nie emituje spalin, jest cichy i znakomicie się nim jeździ. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Gdyni będą mogli przekonać się o zaletach elektrycznego midibusa naszej marki w praktyce – powiedział Jakub Zakrzewski, Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w Solaris Bus & Coach.

Autobus elektryczny Urbino 9 LE electric miał swoją premierę w 2021 roku i od tego czasu producent podpisał już kontrakty na ponad 50 sztuk tego modelu, z przewoźnikami w Polsce, Hiszpanii, Włoszech Rumunii i Niemczech.

 

Źródło: solarisbus.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz