Reklama
https://h2poland.com.pl/

Auchan planuje budowę wiaty typu carport z ładowarkami dla samochodów elektrycznych

W Rumii powstaje wiata z panelami, pod którą zmieści się sto aut i znajdą się tam ładowarki AC i DC. Sieć Auchan planuje również instalację fotowoltaiki na dachach swoich sklepów.

Auchan planuje budowę wiaty typu carport z ładowarkami dla samochodów elektrycznych
Auchan planuje budowę wiaty typu carport z ładowarkami dla samochodów elektrycznych

Przy centrum handlowym Auchan w Rumii trwają prace związane z budową wiaty parkingowej z instalacją fotowoltaiczną. Otwarcie zaplanowano na ten rok.

Reklama
oknonet.pl

Jakie będą parametry nowej instalacji? Wiata ustawiona na terenie centrum handlowego lubianego przez mieszkańców tak zwanego Małego Trójmiasta (Wejherowo, Reda, Rumia), to rozwiązanie typu carport. Na dachu znajdzie się instalacja fotowoltaiczna. Ma wyprodukować ponad 200 MWh rocznie. Pod spodem pomieści się około 100 aut, z czego sześć będzie mogło się ładować. Ładowarki będą miały moc od 44 do 330 kWh (AC i DC). Klienci będą uzupełniali energię w akumulatorach swoich samochodów prądem wyprodukowanym przez panele carportu lub – po zmierzchu i w czasie niepogody – prądem z sieci.

Dostawy energii za rok

Projekt to efekt współpracy Auchan z firmą Galposter. To niejedyny „zielony” projekt francuskiej sieci hipermarketów. W planach jest także instalacja paneli PV na dachach i parkingach 22 sklepów. Łączna moc instalacji ma wynieść 24,8 MW. Roczna produkcja energii wyniesie 23,5 GWh. Poza tym, Auchan podpisało umowę z firmą GoldenPeaks Capital na zakup energii elektrycznej na 12 lat. Prąd będzie pochodził z należących do GPC elektrowni fotowoltaicznych. Dostawy mają ruszyć w styczniu 2025 roku, a energia trafi do wszystkich sklepów sieci w Polsce.

Dywersyfikacja i rozbudowa portfela źródeł odnawialnej energii ma dla nas strategiczne znaczenie – powiedział Alexandre Saussard, dyrektor generalny Auchan Polska. – Inwestycje podjęte przez nas w ostatnim czasie, z zaufanymi i cieszącymi się międzynarodową renomą partnerami, są kluczowe z punktu widzenia efektywnej realizacji naszych planów w zakresie dekarbonizacji. Wpisują się też w długofalową strategię Auchan w skali globalnej, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 46%. do 2030 r. (w stosunku do roku 2019). Przewidujemy, że już w 2025 r. zagwarantowany właśnie łączny wolumen 139 GWh rocznie pokryje 65% zapotrzebowania energetycznego wszystkich naszych sklepów w Polsce. W planach mamy uzupełnienie tego pakietu energią wiatrową – dodał Saussard.

Wracając do tematu „Małego Trójmiasta” warto zauważyć, że obecnie na terenie Portu Rumia można znaleźć ładowarkę GreenWay (Type 2, 22 kW). Budowa „carportów” z fotowoltaiką i ładowarkami to coraz popularniejsze rozwiązanie i należy spodziewać się kolejnych tego typu instalacji przy centrach handlowych różnych sieci.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz