Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Wyrzut boczny czy przewód pionowy

Każdy dom musi być wyposażony w odpowiednią instalację grzewczą, dzięki której możliwe będzie zapewnienie jego mieszkańcom właściwego komfortu termicznego podczas jesiennych chłodów, a nawet najsroższych zimowych mrozów. Nieodzownym elementem takiej instalacji oprócz pieca jest komin, w którym umieszczone są przewody spalinowe.

Wyrzut boczny czy przewód pionowy
Wyrzut boczny czy przewód pionowy [Źródło: kominflex.com.pl]

Komin pełni dwie bardzo ważne funkcje – jest to konstrukcja przewodowa służąca do odprowadzania produktów spalania z urządzeń grzewczych do atmosfery, która odpowiada także za wytwarzanie w pomieszczeniu, w którym umieszczone jest palenisko urządzenia grzewczego, odpowiedniego podciśnienia, dzięki czemu możliwe jest efektywne zasysanie przez otwory wentylacyjne powietrza niezbędnego do spalania. Ta druga funkcja jest pełniona tylko w kominach, które działają na zasadzie naturalnego ciągu kominowego.

Kominy składają się z kilku części: komina, czopucha, instalacji spalinowej, wylotu i wlotu spalin, a także przewodu kominowego. Typ instalacji spalinowej jest ściśle uzależniony od rodzaju wybranego przez inwestora urządzenia grzewczego.

Producenci podają wymagania, które musi spełniać taka instalacja, aby zapewnić efektywne grzanie i bezpieczeństwo. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną urządzenia można zaczynać projektowanie instalacji spalinowej i dobieranie odpowiednich typów przewodów.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na dwóch rodzajach odprowadzania spalin: przewodzie pionowym i wyrzucie bocznym. Opiszemy ich specyfikę i wyjaśnimy, kiedy brać pod uwagę te rozwiązania.

Czym charakteryzuje się przewód pionowy i jakie ma zastosowania?

W większości budynków stosuje się przewody pionowe. Przepisy określają kierunek prowadzenia takich przewodów w obiektach budowlanych i powinien być on właśnie pionowy. Dopuszczalne są lekkie odchylenia od pionu na odcinku nie dłuższym niż 2 m.

Przewody pionowe muszą być wykonane z materiałów niepalnych i powinny być umieszczone w przewodzie kominowym znajdującym się w ścianie budynku. Typ zastosowanego przewodu pionowego musi być zawsze zgodny z rodzajem urządzenia grzewczego i mieć zapewnioną minimalną wysokość, aby móc efektywnie spełniać swoją funkcję (minimum 4 m dla kotłów opalanych gazem, a 5 m dla kotłów opalanych olejem opałowym).

Czym charakteryzuje się wyrzut boczny i kiedy można go założyć?

Wyrzut boczny to rozwiązanie umożliwiające odprowadzanie spalin przez ścianę budynku. Nie można go jednak założyć w każdym budynku.

Dozwolone jest stosowanie ich tylko do kotłów grzewczych o ściśle określonej mocy nominalnej (nie może ona przekraczać 21 KW w przypadku budynków wolno stojących jednorodzinnych lub zagrodowych oraz 5 KW w pozostałych budynkach mieszkalnych), a jego umiejscowienie na ścianie nie może być przypadkowe – musi zostać zachowana określona przepisami odległość od okien, drzwi, okapów itp., a także odpowiednia wysokość ponad ziemią (nie wyżej niż 2,5 m nad poziomem terenu).

Wyrzut boczny należy stosować jako alternatywę dla pionowego odprowadzania spalin z kotła. Jego założenie zaleca się, kiedy nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego przewodu pionowego. Jest to rozwiązanie polecane do budynków, w których przeprowadzana jest modernizacja instalacji grzewczej i pojawiają się problemy z odprowadzaniem spalin przez istniejący komin.

Wyrzut boczny sprawdza się również w sytuacjach, gdy inwestor ma zamiar dodać do swojej instalacji grzewczej drugi kocioł (np. gazowy kocioł wiszący), aby zapewnić sobie lepsze parametry cieplne. W takich przypadkach zdarza się, że w istniejących szachtach kominowych nie ma już miejsca potrzebnego do umieszczenia dodatkowego odprowadzenia spalin z nowego urządzenia, więc odprowadzenie boczne jest jedyną możliwą opcją.

Źródło: kominflex.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz