Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Szybkie i wygodne podłączenie pomp ciepła powietrze/woda z systemami firmy Viega

Pompy ciepła to systemy grzewcze przyszłości. Według szacunków Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w pierwszym półroczu 2023 stanowiły one już ponad 60% urządzeń grzewczych, sprzedawanych do budynków jednorodzinnych. Nowe rozwiązania producentów coraz częściej pozwalają wykorzystywać pompy ciepła również w modernizowanych budynkach wielorodzinnych i obiektach komercyjnych. Do łączenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych pomp ciepła powietrze/woda typu monoblok, wykonawcy mogą z powodzeniem stosować systemy zaprasowywane Viega. Dzięki temu montaż jest wyjątkowo prosty, wydajny i bezpieczny.

Szybkie i wygodne podłączenie pomp ciepła powietrze/woda z systemami firmy Viega
Szybkie i wygodne podłączenie pomp ciepła powietrze/woda z systemami firmy Viega

Jednym z najpopularniejszych wariantów instalacji pomp ciepła powietrze/woda jest umieszczenie jednostki zewnętrznej blisko ściany budynku, co pozwala ograniczyć do minimum długość rur, potrzebnych do połączenia z jednostką wewnętrzną. Dzięki temu oszczędzamy materiał, a cała instalacja rurowa może być zazwyczaj wykonana przy użyciu tego samego systemu. W przypadku ograniczonej przestrzeni pomiędzy ścianą domu a obudową pompy ciepła, doskonale sprawdzają się połączenia zaprasowywane, wykonywane przy pomocy poręcznych zaciskarek Viega z obrotowymi głowicami i szczękami przegubowymi.

Wybór materiału na przewody rurowe

Nawet jeśli tylko krótki odcinek instalacji rurowej jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych (gdy jednostka znajduje się przy ścianie budynku) należy stosować wyłącznie materiały odporne na korozję. Stal niestopowa nie będzie więc odpowiednim rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdzi się w takiej sytuacji ekonomiczny system Viega Temponox. Złączki zaprasowywane wykonane są ze stali nierdzewnej 1.4301, a rury ze stali nierdzewnej 1.4520. Produkt ten został opracowany specjalnie do zamkniętych obiegów grzewczych i chłodniczych. Nie nadaje się do instalacji wody użytkowej, w przeciwieństwie do drugiego systemu firmy Viega ze stali nierdzewnej Sanpress Inox, który może być stosowany zarówno do wody pitnej, jak i do podłączania pomp ciepła. To rozwiązanie będzie optymalne, jeśli na przykład wszystkie inne instalacje w budynku są już zaprojektowane w systemie Sanpress Inox.

Aby zapobiec pomyłkom między dwoma systemami firmy Viega ze stali nierdzewnej podczas pracy na placu budowy, cały asortyment Temponox został wyraźnie oznakowany za pomocą dwóch brązowych linii na rurach oraz kropek w tym samym kolorze na złączkach. Złączki mają dodatkowo symbol przekreślonego kranu (nie nadaje się do wody użytkowej) i łatwo wyczuwalne palcem karby na końcach.

Przy montażu pomp ciepła, rury ze stali nierdzewnej można połączyć również kształtkami Sanpress wykonanymi z brązu krzemowego. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie rur miedzianych i złączek zaprasowywanych systemu Profipress.

Gwarancja bezpieczeństwa dzięki SC-Contur

Niezależnie od zastosowanego materiału, wszystkie złączki firmy Viega wyposażone są w charakterystyczny profil SC-Contur. W stanie niezaprasowanym zawsze pozostają one nieszczelne. Dzięki temu rozwiązaniu, każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas centralnej próby szczelności. Po prawidłowym zaciśnięciu złączki stają się niezawodnie szczelne. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo podczas montażu instalacji z pompą ciepła.

Podsumowanie

Wszystkie prognozy wskazują, że rynek pomp ciepła będzie nadal szybko się rozwijał. Z jednej strony, bardziej świadomi ekologicznie konsumenci coraz częściej poszukują zrównoważonych i ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Z drugiej strony, Unia Europejska i rządy państw członkowskich promują technologie wykorzystujące OZE do ogrzewania budynków. Za jeden z najpoważniejszych problemów ograniczających możliwości rozwoju rynku pomp ciepła uważany jest niedobór wyspecjalizowanych firm instalacyjnych. W zakresie montażu przewodów rurowych, wykonawcy HVAC mogą jednak korzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. Popularne systemy zaprasowywane firmy Viega doskonale sprawdzają się przy podłączaniu pomp ciepła typu monoblok.

Pompy ciepła typu monoblok nie wymagają układu chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną. Dlatego można wykonać proste podłączenie za pomocą systemów zaprasowywanych firmy Viega, takich jak Temponox.

Viega oferuje szeroką gamę adapterów i złączek umożliwiających wygodny montaż pomp ciepła typu monoblok. Na zdjęciu pokazano kaskadę połączoną zgodnie z zasadą Tichelmanna (z dwoma jednostkami zewnętrznymi) przy użyciu systemu rur i kształtek ze stali nierdzewnej Temponox.

Montaż w technice zaprasowywania na zimno jest zdecydowanie szybszy i bezpieczniejszy niż w przypadku innych sposobów łączenia rur. Zalety te są szczególnie widoczne podczas pracy w ograniczonej przestrzeni, na przykład przy instalacji pomp ciepła blisko ściany budynku.

Źródło: viega.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz