Reklama
http://www.multitherma.com/

Branża grzewcza okiem ekspertów. Trendy i kierunki rozwoju

Ostatnie tygodnie dla branży grzewczej były bardzo intensywne. Niedawno zakończyły się targi ENEX związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Do kalendarza w tradycyjnej formule wróciło również jedno z najważniejszych wydarzeń - targi ISH we Frankfurcie. Obie inicjatywy to dobry punkt wyjścia do refleksji nad kierunkami rozwoju technologii grzewczej. Jak sytuację oceniają eksperci?

Branża grzewcza okiem ekspertów. Trendy i kierunki rozwoju
Branża grzewcza okiem ekspertów. Trendy i kierunki rozwoju

Konieczność zmian i odchodzenie od użycia paliw stałych, ustawy antysmogowe, plany związane z wykorzystaniem wodoru jako paliwa. Wszystkie te okoliczności stanowią wyzwanie dla branży grzewczej. Nie tylko pod względem poszukiwania nowych technologii, ale również – łączenia urządzeń w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Jak wyglądają obecne kierunki rozwoju z perspektywy ekspertów?

Instalacje hybrydowe

Poza zwrotem w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii – najbardziej zauważalny kierunek rozwoju to ukłon w stronę hybrydowych systemów grzewczych opartych na zielonych źródłach energii. Jak rynek reaguje na wyzwanie, jakim jest odejście od paliw kopalnych?

Wbrew wielu opiniom i aktualnym trendom rynkowym jednoznacznie przesądzanie w jakim kierunku podąża rynek grzewczy, byłoby bardzo ryzykowne. Faktem jest, że obserwując targi ENEX w Kielcach czy ISH we Frankfurcie, widać, że w ofertach firm dominują obecnie pompy ciepła różnego rodzaju. Jest to wynikiem polityki preferowania tego rozwiązania przez różne gremia na poziomie UE, które w bardzo widoczny sposób wskazują na preferencje dla elektryfikacji ogrzewnictwa w przyszłości. Jednak realia związane ze stanem efektywności istniejących budynków, w odniesieniu do kosztów i mocy przerobowych w krótkim czasie, czy z możliwością ich termomodernizacji, spowodowały refleksje i poszukiwania rozwiązań, które z jednej strony pozwoliłyby na konsekwentne odchodzenie od paliw kopalnych, a z drugiej, umożliwiłyby realizację tego z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i redukcji ponoszonych z tego tytułu kosztów eksploatacyjnych. Dlatego na targach ISH, obok dominujących pomp ciepła, widoczne były także przykłady innych technologii grzewczych, na wielu stoiskach, firmy prezentowały szersze portfolio źródeł ciepła: także hybrydowe instalacje grzewcze w różnych konfiguracjach. Należy jednak podkreślić, że wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania, w tym przy szerokim zastosowaniu pomp ciepła, będzie ważnym elementem mixu energetycznego odpowiedzialnego za zaopatrzenie w ciepło w przyszłości – ocenia Janusz Starościk, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

mat. pras. targi ENEX 002

W poszukiwaniu zielonych źródeł energii

Poza łączeniem urządzeń w hybrydowe systemy grzewcze, dostrzegalnym trendem podczas targów były urządzenia zasilane zielonymi paliwami. Nad jakimi rozwiązaniami pracują obecnie producenci w związku z zieloną transformacją? Czy polskie firmy również uczestniczą w procesie tworzenia nowych, ekologicznych rozwiązań?

Targi ISH, w swej tradycyjnej formule, powróciły po czterech latach przerwy spowodowanej pandemią. Duże zainteresowanie ze strony odwiedzających potwierdza potrzebę bezpośredniej komunikacji z klientami. To jest bardzo ważne, bowiem branża stoi przed wyzwaniami transformacji oraz ochrony klimatu. Trendy związane z ekologią były bardzo widoczne podczas targów i to potwierdza, że będziemy podążać w kierunku odnawialnych źródeł energii oraz koncepcji łączenia urządzeń w rozwiązania hybrydowe. Targi potwierdziły również, że najbardziej zaawansowane technologicznie firmy, z rozbudowanym zapleczem inżynieryjnym, pracują nad rozwiązaniami wodorowymi. To potwierdza słuszność decyzji o kierunkach rozwoju Termet i naszych prac nad innowacyjnym urządzeniem produkującym jednocześnie prąd i ciepło, które realizujemy wraz z Fuel Cell Poland oraz Politechniką Warszawską. Zastosowanie przez nas wysokotemperaturowych ogniw paliwowych o wysokiej mocy pozwala nam konkurować z producentami z Japonii czy Korei Południowej – mówi Damian Majer, wiceprezes zarządu Termet S. A.

Wodór: paliwo przyszłości

Wodór to paliwo, w którym upatruje się ogromnej szansy w kontekście odejścia od paliw stałych. Według strategii wodorowej, ten pierwiastek już niebawem odegra znaczącą rolę w energetyce. Jak rynek przygotowuje się do tych zmian?

Zmiana tradycyjnych źródeł ciepła na urządzenia zasilane zieloną energią to jedno z największych wyzwań, z którymi mierzy się obecnie rynek. Technologia oparta na odnawialnych źródłach energii nieustannie się rozwija – nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również w Polsce. Przykładem może być wspólny projekt Termetu, Fuel Cell Poland i Politechniki Warszawskiej, oparty na ogniwach paliwowych MCFC, które umożliwiają poprawę sprawności całkowitej domowych instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie, nad którym trwają prace, będzie wytwarzać energię elektryczną w modelu prosumenta w wysokosprawnej kogeneracji. Integracja ogniw z kotłem gazowym pozwoli na produkcje prądu i ciepła przy minimalnej emisji dwutlenku węgla – dodaje lider projektu, profesor Jarosław Milewski, kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Politechnice Warszawskiej.

mat. pras. targi ISH 003

Choć producenci mierzą się z wieloma wyzwaniami, działanie w klastrach i łączenie sił z podmiotami badawczymi pozwala im odpowiadać na potrzeby rynku. Zaawansowane prace nad ekologicznymi urządzeniami dają nadzieję na odejście od nieefektywnych źródeł ciepła i sprawne przeprowadzenie energetycznej transformacji.

Termet S.A.

Długa 13
58-160 Świebodzice
tel. +48 74 85 60 801
email: [email protected]
www: termet.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz