Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak zmniejszyć ślad węglowy budynku?

Sektor budowlany odpowiada za emisję niemal 40% szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery, dlatego już wkrótce wartość śladu węglowego budynków będzie wykazywana w ich świadectwach energetycznych.

Jak zmniejszyć ślad węglowy budynku?
Jak zmniejszyć ślad węglowy budynku?

Dziś każdy oddawany do użytku, sprzedawany lub wynajmowany budynek musi mieć świadectwo energetyczne określające jego zapotrzebowanie na energię oraz ilość emisji CO2. Nowa dyrektywa EPBD ma ponadto wprowadzić obowiązek wykazywania wskaźnika Global Warming Potential (GWP) pokazującego, jaki wkład w emisje CO2 ma dany budynek w całym cyklu życia. Wpływ inwestycji na zmiany klimatyczne będzie więc już niebawem oceniany nie tylko na podstawie fazy eksploatacji, lecz także wydobycia i produkcji materiałów, budowy, konserwacji oraz rozbiórki, a nawet składowania elementów.

Już dziś najważniejsze programy certyfikacji ekologicznej budynków, jak m.in. LEED czy BREEAM, są oparte na środowiskowej ocenie całego cyklu życia (Life Cycle Assessment), która analizuje wpływ wyrobów na środowisko „od kołyski do kołyski”. W ramach programu Carbon Control firma Schüco oferuje obecnie aż 76 certyfikowanych w programie Cradle to Cradle aluminiowych systemów okiennych, drzwiowych i fasadowych oraz profile o obniżonej zawartości CO2, które uzyskały deklaracje środowiskowe produktu (EPD) określające ich współczynniki GWP jako ekwiwalent CO2e/kg.

Aluminium z obniżoną zawartością CO2

Ogromną zaletą aluminium z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju jest jego przydatność do recyklingu i wtórnego przetworzenia. Pomimo tego pierwotny ślad węglowy tego materiału może być bardzo wysoki, jeśli energia stosowana w procesie wytapiania jest produkowana np. podczas spalania węgla. Aluminium jest dziś wykorzystywane na coraz szerszą skalę m.in. do produkcji przeszklonych fasad, okien czy drzwi w energooszczędnych budynkach. Dlatego oprócz standardowego aluminium firma Schüco udostępniła jego dwie nowe odmiany: Low Carbon (LC) o niskiej zawartości węgla oraz Ultra Low Carbon (ULC) o bardzo niskiej zawartości węgla. Teraz uzyskały one deklaracje środowiskowe EPD zawierające informacje o ich oddziaływaniu na efekt cieplarniany.

Analiza przeprowadzona w berlińskim Instytucie Budownictwa i Środowiska (Institut Bauen und Umwelt e.V.) wykazała, że wartość GWP gatunku LC wynosi 4,47 kg CO2e/kg, natomiast ULC – zaledwie 2,27 kg CO2e/kg. Ponadto aluminium ULC zawiera co najmniej 75% materiału pochodzącego z recyklingu. Wpływ zastosowania poszczególnych odmian na bilans węglowy budynku i koszty produkcji można sprawdzić w oprogramowaniu kalkulacyjnym SchüCal 3D. Program z wysoką dokładnością oblicza zawartość dwutlenku węgla jako ekwiwalent CO2e oraz umożliwia wystawianie deklaracji EPD.

Systemy ekologiczne „od kołyski do kołyski”

Koncepcja Cradle to Cradle postuluje projektowanie produktów w taki sposób, aby mogły krążyć w zamkniętych obiegach technologicznych bez utraty jakości. Branża budowlana odpowiada za zużycie połowy światowych zasobów materiałowych, więc stanowi ogromny potencjał pod kątem wprowadzania gospodarki cyrkularnej. Firma Schüco zajmuje przodującą pozycję w programie C2C, gdyż w jej ofercie można obecnie znaleźć aż 61 systemów certyfikowanych w standardzie srebrnym i 15 na poziomie brązowym. W grupie certyfikowanej na poziomie srebrnym znalazło się 36 systemów okiennych, 13 systemów fasad słupowo-ryglowych, 7 systemów drzwiowych, 2 systemy przeciwsłoneczne oraz 3 systemy przeciwpożarowe. Kompleksowa oferta pozwala na skomponowanie kompletnej powłoki budynku zgodnej z systemem C2C, która w pełni odpowiada obecnym i przyszłym wymaganiom zrównoważonego rozwoju.

W ramach standardu Cradle to Cradle Certified® produkty oceniane są pod kątem pięciu złożonych kryteriów, takich jak bezpieczeństwo dla zdrowia, możliwość ponownego wykorzystania materiałów, użycie energii ze źródeł odnawialnych, gospodarowanie wodą i odpowiedzialność społeczna. Wszystkie z nich mają jednakowe znaczenie, jednak szczególną uwagę poświęca się wpływowi materiału na zdrowie. Jeśli zawiera on substancje umieszczone na liście substancji zakazanych, certyfikat nie jest przyznawany. Istnieje pięć poziomów certyfikacji: podstawowy, brązowy, srebrny, złoty lub platynowy. Finalna ocena jest uzależniona od najniżej ocenionej kategorii.

Źródło: Schüco International Polska Sp. z o.o.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz