
Brak izolacji może spowodować poważne uszkodzenia, zawilgocenia oraz korozje, jest to zagrożenie dla konstrukcji budynku i ścian. Aby ochronić parter budynku przed zawilgoceniem w fundamentach wykonuje się izolację pionową. Umieszcza się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentową oraz w miejscu styku ścian fundamentowych z zewnętrznymi ścianami budynku. Izolacja pionowa musi być starannie połączona z izolacją podłogi na gruncie.
Są trzy sposoby na wykonanie izolacji pionowej, wszystko zależy od warunków gruntu na którym ma się znajdować.
– Lekka izolacja przeciw wilgoci zapewnia ochronę domu przed wodą opadową i naturalną wilgocią gruntu.
– Średnia izolacja przeciw wodzie ochrania przed wodą opadową, która przesącza się do ścian fundamentowych.
– Ciężką izolację przeciw wodną używa się w momencie kiedy budynek należy zabezpieczyć przed wodą naporową, oprócz wysokiej szczelności musi być również wytrzymała mechanicznie.
Do izolacji pionowej można użyć papę, która jest bardzo wytrzymała mechanicznie i posiada dobrą elastyczność, folie polietylenowe i zaprawy hydroizolacyjne.
Następnym krokiem jest wykonanie izolacji poziomej, która jest układana na powierzchni ścian fundamentowych. Funkcje które ma spełniać to: zatrzymanie wilgoci, wody opadowej lub gruntowej przed wniknięciem w ścianę. Izolacja powinna szczelnie przylegać na całej powierzchni do podłoża, warto wyrównać powierzchnię za pomocą cienkiej warstwy zaprawy. Do tej izolacji można użyć papy, którą układa się w dwóch albo trzech warstwach na lepiku asfaltowym albo w postaci papy termozgrzewalnej, dobrze sprawdzają się również folie płaskie z PCW.
Aby izolacja fundamentów była solidna i prawidłowo wykonana należy ocieplić je z zewnątrz. Można użyć płyt ze styropianu charakteryzujące się odpornością na wilgoć i dobrą izolacyjnością termiczną. Płyty z polistyrenu ekstradowanego są twardsze niż styropian, a ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,027 W/mK, można użyć również płyty z twardej pianki poliuretanowej, która posiada wysoką izolacyjność termiczną oraz dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.