.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Co z cenami pelletu?

Z coraz większej liczby źródeł docierają informacje o braku drewna na rynku. W ostatnim czasie Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zorganizowała przed Kancelarią Premiera protest przeciw eksportowi drewna i nowym zasadom dotyczącym sprzedaży.

Co z cenami pelletu? [źródło: pigpd.pl]
Co z cenami pelletu? [źródło: pigpd.pl]

Relacje z tego protestu można zobaczyć tutaj. Sytuacja branży nie wygląda optymistyczni, zwłaszcza że trudności z dostępem do surowca przekładają się bezpośrednio na kondycję powiązanych sektorów.
W połowie czerwca PIGPD przystąpiła do koalicji europejskich stowarzyszeń drzewnych domagających się wprowadzenia całkowitego zakazu eksportu drewna do Chin z terenu Unii Europejskiej. A to głównie w sprzedaży zagranicznej eksperci upatrują przyczyn kryzysu branży, który widoczny jest również na rynku pelletu.

Reklama
oknonet.pl

 

Nie ma wątpliwości, że kryzys w dostawach drewna do tartaków jest tak gwałtowny, jak nigdy dotąd, i będzie się tylko pogłębiał – prognozuje PIGPD.

Podstawową przyczyną problemów z dostępnością drewna jest więc eksport, którego konsekwencją jest coraz mniejsza ilość pelletu na rynku.

Problem stanowią nie tylko podwyżki, które i tak w obliczu rosnących cen gazu czy prądu nie wydają się być tak drastyczne. Poważnym ograniczeniem, które w dużej mierze odczuje branża pelletu, choć nie tylko ona, są kłopoty z dostępnością pozostałości drzewnych.

Nietrudno zauważyć co się dzieje w branży, brak dostępnych wolumenów surowca do produkcji pelletu, brak możliwości zakupu pelletu drzewnego od ręki. To wszystko w konsekwencji doprowadziło do rekordowych wzrostów cen pelletu drzewnego u producentów, firm handlowych i składów opałów. We wrześniu i październiku ceny wzrosły nawet o 50 zł za tonę granulatu, a kolejne podwyżki planowane są na dostawy realizowane pod koniec roku. Podobny wzrost cen obserwowany jest również w innych europejskich państwach – Sytuację z ramienia Stowarzyszenia Branżowego w mediach komentuje również Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu.

Prognozy na zimę dla branży pelletu nie zapowiadają się optymistycznie. Według prognoz przejściowe problemy w dostępności surowca będzie można odczuć pod koniec roku.

źródło: pigpd.pl, polskaradapelletu.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz