Reklama
cleanpowerforall

Sterowanie ogrzewaniem

3 kroki do bycia eko nie wychodząc z domu

Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie ogrzewaniem [Źródło: salus-controls.pl]

Rozwój cywilizacji niszczy środowisko naturalne i przyczynia się do powstawania groźnych chorób. Smog, spalanie śmieci, emisja pyłów i toksyn do atmosfery, marnowanie energii – to nasza codzienność. Nie przewidzimy, kiedy dosięgnie nas katastrofa ekologiczna, ale, jeśli nie zrobimy nic albo zrobimy niewiele, to nie będzie odległa przyszłość. Seria klęsk żywiołowych może dotknąć nas, nasze dzieci, a niemal na pewno dotknie nasze wnuki.

Świadomość ta jest potrzebna, aby się mobilizować do zmian i szukać odpowiedzi na pytanie: co w swoim wąskim zakresie możemy robić, aby do tego nie dopuścić? Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów – poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny – jest wiele. Możemy:

  1. poprawić izolacyjność cieplną domu i wyposażyć go w urządzenia o wysokiej klasie energetycznej
  2. ograniczyć zużycie energii (z wykorzystaniem proekologicznych urządzeń Smart Home)
  3. mądrze sterować ogrzewaniem w sezonie grzewczym

Po pierwsze: zatrzymaj ciepło w domu

Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

W przypadku budynków nowo powstających energooszczędność jest z góry narzucana przez Ministerstwo Infrastruktury już na etapie projektowania i budowy. Podobnie w przypadku obiektów gruntowanie modernizowanych. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021, które weszły w życie na początku stycznia 2021 roku. Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja tych wytycznych powstaje średnio co 5 lat.

Co jednak można robić na własną rękę, podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne są – z grubsza rzecz biorąc – niewystarczające. O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?

  1. Nie należy zasłaniać kaloryferów (zasłonami, meblami, poduszkami etc.)
  2. Należy w miarę możliwości uszczelnić stolarkę okienną – tamtędy najszybciej ciepło nam „ucieka”
  3. Warto też uszczelnić drzwi wejściowe, drzwi do piwnicy, na strych oraz przemyśleć uszczelnienie ścian, dachu
  4. Wreszcie dobrze jest rozważyć zainstalowanie automatyki sterującej ogrzewaniem, która pozwoli w każdym pomieszczeniu utrzymać odrębną temperaturę – właściwą dla jego funkcji, np. niższą w pomieszczeniach rzadko używanych lub w całym domu, gdy przez dłuższy czas stoi on pusty. Inwestycja w sprawdzony system sterujący to również doskonały sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Dalsza część artykułu pojawi się w kolejnych odsłonach.
Źródło: salus-controls.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz