Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Znamy nowe taryfy za gaz i energię elektryczną – ile zapłacimy za ogrzewanie w 2023 roku? Kto zyska, a kto straci najwięcej?

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania w 2023 r. będą dalej wysokie, jednak nie wszystkich wzrosty dotkną w równym stopniu. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Znamy nowe taryfy za gaz i energię elektryczną – ile zapłacimy za ogrzewanie w 2023 roku? Kto zyska, a kto straci najwięcej?
Znamy nowe taryfy za gaz i energię elektryczną – ile zapłacimy za ogrzewanie w 2023 roku? Kto zyska, a kto straci najwięcej?

Jak wynika z wyliczeń, największe roczne rachunki będą płacić właściciele kotłów elektrycznych. W przypadku tej grupy roczny koszt ogrzania 150-metrowego domu (przyzwoicie docieplonego, w standardzie Warunków Technicznych na rok 2017) wyniesie niemal 15 tysięcy złotych. Z kolei użytkownicy kotłów na olej opałowy w podobnych budynkach zapłacą ponad 10 tysięcy, właściciele starych „kopciuchów” na węgiel blisko 7 tysięcy złotych, a użytkownicy kotłów gazowych zapłacą prawie 6 tysięcy rocznie. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła, którzy jednocześnie posiadają instalacje fotowoltaiczne – w ich przypadku roczny koszt ogrzewania analogicznego domu wyniesie od tysiąca do ponad trzech tysięcy złotych. W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczne korzysta z wcześniej stosowanego opustu – systemu rozliczeń energii z domowej fotowoltaiki sprzed kwietnia 2022 r., koszt ten będzie jeszcze niższy. Koszt ogrzania pompą ciepła przy nowych taryfach, bez instalacji PV wyniesie od 4 do 5 tysięcy złotych.

 

Niestety wiele budynków w Polsce jest w dużo gorszym standardzie energetycznym, niż ten który przyjęliśmy do obliczeń, dlatego też wraz z wymianą źródła ciepłą podstawową kwestią jest dokonanie termomodernizacji, która zmniejszy straty energii i ochroni przed wysokimi kosztami ogrzewania budynków – mówi Paweł Lachman, prezes PORTPC i dodaje, że na takie inwestycje można już będzie w 2023 roku uzyskać znacznie większe środki dotacyjne w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nasze analizy pokazują, że w nowych budynkach jednorodzinnych szczególnie atrakcyjne w kosztach eksploatacji są układy, w których pompy ciepła połączone z instalacją fotowolataiczną – kontynuuje.

W obliczeniach PORT PC wziął pod uwagę nowe taryfy za energię elektryczną, posługując się przykładem taryfy G12w Tauron S.A. oraz nową taryfę gazową na rok 2023 zatwierdzone przez prezesa URE. Średni koszt węgla (granulat węglowy) przyjęto na poziomie 2600 zł za tonę, a pelletu drzewnego 2300 zł/tonę. W obliczeniach przyjęto również jednorazowe dopłaty do energii i paliw.

2 2

1 2

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz