.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Zielone certyfikaty w ponad 40 % powierzchni magazynowej — ekologiczne rozwiązania to spore oszczędności

W 2012 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce sięgnęły poziomu nieco ponad 7 mln mkw. Obecnie to 25 mln mkw. Z tego 41% to magazyny z zielonymi certyfikatami jak wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” PLGBC. Jeszcze rok temu było to 28%.

Zielone certyfikaty w ponad 40 % powierzchni magazynowej — ekologiczne rozwiązania to spore oszczędności [ źródło: biznes.newseria.pl]
Zielone certyfikaty w ponad 40 % powierzchni magazynowej — ekologiczne rozwiązania to spore oszczędności [ źródło: biznes.newseria.pl]

Nowe ekologiczne technologie dają realną korzyść finansową. Pozwalają na oszczędność energii i wody, a w efekcie oznacza to coraz częściej krótszy okres zwrotu z inwestycji – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

Reklama
oknonet.pl

Okres od marca 2021 do marca 2022 roku był kolejnym z rzędu rokiem dynamicznego wzrostu certyfikowanych powierzchni w sektorze magazynowo – przemysłowym. Certyfikacji poddano rekordową liczbę 171 budynków (rok wcześniej 86), dzięki czemu na rynku jest już prawie 400 certyfikowanych magazynów.

 

Rynek powierzchni magazynowych zmierza w kierunku zielonych rozwiązań. W związku z tym na pewno będzie się zmieniała technologia budowy, co widzimy już na przestrzeni ostatnich lat. Wraz z realizacją unijnych celów klimatycznych w bardzo szybkim tempie będzie następowała transformacja energetyczna, a więc dostosowywanie technologii do nowych warunków – prognozuje Emilia Dębowska.

 

Certyfikaty są potwierdzeniem, że w magazynie zastosowano zielone technologie i spełnia on kryteria dotyczące budownictwa zgodnego z polityką zrównoważonego rozwoju. Na świecie najczęściej przyznawanym jest amerykański LEED. W Polsce popularniejszy jest brytyjski BREEAM, oparty na europejskich normach budowlanych (90 proc. certyfikowanych budynków magazynowych ma BREEAM, 7 proc. – LEED). Jeszcze kilka lat temu posiadanie ekologicznego certyfikatu było rzadkością w budynkach magazynowych.

 

Planując inwestycje w sektorze magazynowym, warto brać pod uwagę rozwiązania ekologiczne. Jako deweloper powierzchni magazynowej Panattoni mocno zachęca klientów do tego, aby inwestowali w nowe technologie. Zarówno instytucje finansowe, jak i inwestorzy mocno zwracają uwagę na specyfikację budynków pod kątem środowiskowym. Istotne jest, aby budynki, które projektujemy, planujemy i finansujemy, spełniały obecne kryteria ekologiczne i wpisywały się w realizację celów unijnych do 2050 roku — podkreśla Sustainability Director.

 

Zrównoważony rozwój w ujęciu społecznym, środowiskowym i ładu korporacyjnego będzie w najbliższych latach zyskiwał na znaczeniu. Już dziś powszechnie stosowanym sposobem oszczędzania energii w budynkach magazynowych jest montowanie energooszczędnego oświetlenia LED. Dodatkowo stosowane są także czujniki ruchu i czujniki światła dziennego, które pozwalają wygenerować kolejne oszczędności.

Jednym z najmocniej rozwijających się w ostatnim roku trendów jest instalowanie paneli fotowoltaicznych albo wzmacnianie dachów tak, aby możliwy był montaż paneli w przyszłości. Rośnie również zainteresowanie wynajmem magazynów wyposażonych w systemy magazynowania oraz filtracji wody deszczowej, którą potem można wykorzystać do spłuczek w toaletach czy podlewania terenów zielonych -wynika z danych Newmark Polska.

źródło: biznes.newseria.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz