Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Zeroemisyjne domy – dofinansowania do poprawy efektywności energetycznej budynków

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, od 17 lat wspiera mieszkańców w przyłączaniu budynków do sieci ciepłowniczej, poprawiając tym samym efektywność energetyczną toruńskich zabudowań. W tym czasie, już 360 budynków, które zmieniły ogrzewanie na ciepło sieciowe, zostało dofinasowanych z programów PGE Toruń. Zmiana ogrzewania na ciepło sieciowe znacząco poprawia efektywność energetyczną i obniża emisyjność domów dzięki likwidacji przydomowych kotłowni.

Zeroemisyjne domy - dofinansowania do poprawy efektywności energetycznej budynków
Zeroemisyjne domy - dofinansowania do poprawy efektywności energetycznej budynków

Znowelizowane przepisy, dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, będą wymagały w przyszłości zmiany sposobu ogrzewania. Dom, który zmienia źródło ciepła na ciepło sieciowe staje się zeroemisyjny (przyłączenie do sieci ciepłowniczej to brak zanieczyszczeń z kominów). Według prawa budynki zeroemisyjne to takie z wysoką efektywnością energetyczną.

Wsparcie od PGE Toruń polega na udzieleniu dofinasowań w ramach dwóch dedykowanych programów, dotyczących zmiany źródła ogrzewania na ciepło sieciowe. Są to: „Program wsparcia likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia”, który dedykowany jest właścicielom nieruchomości wykorzystujących paliwo stałe do ogrzewania budynków znajdujących się na terenach objętych siecią ciepłowniczą oraz „Program wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej”, który skierowany jest do właścicieli, których budynki są usytuowane na obszarze objętym siecią ciepłowniczą, a ich źródłami ciepła są obecnie kotłownia gazowa, olejowa lub ogrzewanie elektryczne. W ramach obu tych programów udzielane jest dofinasowanie do części nakładów ponoszonych w związku z przyłączaniem do sieci ciepłowniczej, w kwocie od 200 do 400 zł za 1kW mocy zamówionej. W dotychczasowych edycjach programów udzielono już blisko 1,5 mln zł dofinansowania.

Dzięki zmianie ogrzewania na ciepło sieciowe w ciągu 17 lat trwania programów ograniczono w mieście emisję: dwutlenku węgla o 5652 tony, pyłów ogółem o ponad 145 ton, a siarki o 45 ton.

Źródło: pgeenergiaciepla.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz