Reklama
https://h2poland.com.pl/

Zaproszenie na Seminarium POBE: REPowerEU

POBE zaprasza na Seminarium online pt: “REPowerEU – przyspieszenie dekarbonizacji i wzrostu efektywności budynków. Koniec montażu kotłów na paliwa kopalne w budynkach w 2029?”

Zaproszenie na Seminarium POBE: REPowerEU
Zaproszenie na Seminarium POBE: REPowerEU [Źródło: pobe.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

Termin: 30 czerwca 2022 r.

Godz. 10:00-13:00

Wydarzenie online. Udział bezpłatny. Rejestracja obowiązkowa.

Rejestracja na seminarium:

W celu rejestracji na spotkanie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem: https://globenergia.clickmeeting.com/768177989/register
Do osób, które wypełnią formularz zgłoszeniowy zostanie wysłany link do spotkania do aplikacji ClickMeeting przed spotkaniem.

Tematyka spotkania:

Sektor budynków, w tym przede wszystkim technologie związane z ogrzewaniem i efektywnością energetyczną, jest jednym z głównych obszarów interwencji by zrealizować unijne plany redukcji zależności od paliw kopalnych z Rosji. Przedstawiony przez Komisję Europejską w maju br. pakiet działań „REPowerEU” wspólnie z negocjowanym właśnie pakietem legislacyjnym „Fit for 55” z 2021 roku mają pomóc zdekarbonizować sektor budynków, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw UE. W czasie seminarium przedstawimy jakie propozycje są obecnie negocjowane, a także postaramy się wskazać ścieżki realizacji ambitnych planów. W debacie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE poruszymy kwestie finansowania transformacji budynków w Polsce z udziałem środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wskażemy jakie są szanse i zagrożenia dla użytkowników budynków oraz dla branży, a także pokażemy jak inne kraje Unii Europejskiej podchodzą do przyspieszenia transformacji energetycznej w wyniku wojny Rosji w Ukrainie.

Harmonogram:

 • 10.00 Przywitanie i wstęp – Paweł Lachman i Grzegorz Burek
 • 10.10 Repower EU – Izabela Zygmunt | Komisja Europejska
 • 10.35 Repower EU – przyspieszenie efektywności energetycznej i dekarbonizacji budynków w UE – Paweł Wróbel | POBE
 • 11.00 Zmiany w ekoprojekcie 2023, budynki ZEB a program Moje Ciepło i Mój prąd – poradnik „Moje Ciepło” – Paweł Lachman | POBE, PORT PC
 • 11.30 Przerwa (15 minut)
 • 11.45 Debata

Uczestnicy:

Izabela Zygmunt | Komisja Europejska
Andrzej Kaźmierski | Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Paweł Lachman | Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)
Paweł Wróbel | Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE (POBE)
Prowadzenie – Grzegorz Burek | GLOBENERGIA

Poruszana tematyka:

 • kamienie milowe w KPO w kontekście REPowerEU (zmiany w programie “Czyste Powietrze”, wydatkowanie unijnych środków na ogrzewanie – budynki publiczne i wielorodzinne)
 • przyspieszenie terminów związanych z dyrektywą EPBD w Parlamencie Europejskim – czy czeka nas dodatkowa rewolucja?
 • szanse i zagrożenia wdrożenia REPowerEU: od zmian technologii, rynku po dodatkowe profity i obciążenia – co realnie może być wdrożone?
 • jak wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej – czy ktoś może wyprzedzić REPowerEU?
 • jak wygląda problem pozyskania środków finansowych dla nadchodzących zmian (termomodernizacja, dekarbonizacja, odejście od klasycznych surowców energetycznych)
 • 12.30 Pytania i odpowiedzi od uczestników seminarium, podsumowanie
 • 13.00 Zakończenie seminarium

Poradnik

Poradnik Domy zeroemisyjne w programie „Moje Ciepło”. Nowy standard budynków – ZEB, czyli budynki zeroemisyjne.

Prelegenci:

Pawel Lachman

Paweł Lachman
Prezes Zarządu PORT PC, Koordynator POBE

Od stycznia 2011 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, stowarzyszenia skupiającego branży pomp ciepła w Polsce. Od 2020 r. pełni funkcje koordynatora Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej. Od sierpnia 2020 jest członkiem zespołu do spraw efektywności i transformacji energetycznej budynków przy Ministerstwie Rozwoju. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie z prowadzenia szkoleń dla instalatorów i projektantów branży z OZE i techniki grzewczej (pompy ciepła, układy hybrydowe pomp ciepła, termiczne kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, systemy hydrauliczne c.o. ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Prowadzący w latach 2011-2012 kursy certyfikowanego Instalatora OZE w zakresie pomp ciepła „Instal+RES” (Politechnika Krakowska). Od 2014 prowadzi kursy w ramach europejskiego systemu szkoleń „Eucert” (EHPA i PORT PC). Absolwent Politechniki Krakowskiej, kierunek inżynieria środowiska. Zatrudniony jako inżynier szkoleniowy w firmie Vaillant Saunier Duval sp. z o.o. do końca 2020 r. Koordynator i członek zespołu autorskiego branżowych wytycznych PORT PC w zakresie pomp ciepła cz. 1-8.). Jest autorem ponad 60 artykułów branżowych o tematyce odnawialnych źródeł ciepła i techniki grzewczej.

Pawel Wrobel

Paweł Wróbel
Założyciel „Gate Brussels”, ekspert ds. regulacji UE w POBE

Ekspert ds. regulacji UE z ponad 15-letnim doświadczeniem pracy w Brukseli, w tym w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Specjalizuje się w polityce energetycznej, klimatycznej, środowiskowej, a także unijnym budżecie. Uczestniczył w pracach i negocjacjach wielu unijnych regulacji tworzących ramy prawne dla sektora energetycznego.
Założyciel i szef firmy konsultingowej „Gate Brussels”. Ekspert POBE ds. regulacji UE. Współpracownik Forum Energii, Instytutu Jagiellońskiego oraz BiznesAlert.pl. Autor wielu raportów i analiz z zakresu procesów tworzących ramy prawne transformacji energetycznej.

Grzegorz Burek

Grzegorz Burek
Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA

Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA, promotor zrównoważonego rozwoju oraz odnawialnych źródeł energii. Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, działacz na rzecz pomp ciepła (członek PORT PC) oraz geotermii (członek PSG).
Organizator i pomysłodawca wielu konferencji i wydarzeń branżowych oraz samorządowych, powiązanych z OZE. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

 

 

 

Źródło: pobe.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz