Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Wymiana ogrzewania bardziej opłacalna

Już ponad 1,6 mln złotych dotacji do wymiany ogrzewania otrzymali uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Eksperci energetycznego lidera wyliczają, że efektywność domowego ogrzewania można zwiększyć aż 3-krotnie, zastępując starsze rozwiązania technologiami takimi jak pompy ciepła.

Wymiana ogrzewania bardziej opłacalna
Wymiana ogrzewania bardziej opłacalna

Systematycznie wspieramy naszych klientów w generowaniu długofalowych oszczędności między innymi poprzez program dofinansowania wymiany ogrzewania na efektywniejsze. Szacujemy, że do końca roku pula środków, jakie otrzymają uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM” sięgnie blisko 2,5 miliona złotych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Program „Ogrzej się z TAURONEM” to ekologiczny projekt, który umożliwia otrzymanie dofinansowania do wymiany ogrzewania. Z dopłaty można skorzystać będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i chcąc wymienić stare źródło ciepła na nowe i efektywniejsze. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest w tym roku na pompę ciepła.

Kolejne gospodarstwa domowe z Górnego i Dolnego Śląska, Małopolski oraz województwa opolskiego dołączają każdego miesiąca do naszego programu dofinansowania wymiany ogrzewania, korzystając jednocześnie ze wsparcia technologicznego TAURONA. Nowoczesne technologie grzewcze znacząco obniżają koszty ogrzewania. W tegorocznej edycji programu zwiększyliśmy dopłatę do wymiany dotychczasowego źródła ciepła na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej do kwoty 4400 złotych – podkreśla Przemysław Zaleski, prezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Efektywne ogrzewanie

W odróżnieniu od klasycznych kotłów na paliwa kopalne i biopaliwa pompa ciepła oddaje kilka razy więcej energii w postaci ciepła, niż pobrała prądu. Może mieć sprawność np. 400 procent, co oznacza, że z 1 kW prądu powstają 4 kW ciepła (współczynnik COP 4). Jest to możliwe, gdyż energia elektryczna nie zamienia się bezpośrednio w ciepło, lecz jest używana do odbierania bezpłatnego ciepła z otoczenia – z powietrza, gruntu, wody.

Warto wykorzystać synergię pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Prąd ze słońca pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Najwyższe oszczędności uzyskasz w przypadku instalacji hybrydowej, czyli połączonej z siecią, lecz wyposażonej w magazyn energii, instalacja on-gridowa również przyniesie wymierne korzyści.

Przy założeniu że zapotrzebowanie ciepła użytkowego na ogrzewanie budynku o powierzchni 150 m kw., wynosi 90kWh/m kw. roczny koszt ogrzewania z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego dla pompy ciepła o współczynniku COP 4, wynosi około 5000 zł bez fotowoltaiki. Z instalacją fotowoltaiczną roczny koszt ogrzewania może spaść nawet do 3000 zł, wszystko zależy od cen sprzedaży energii przez prosumentów. W porównaniu do kotła węglowego lub na kawałki drewna koszty te mogą być nawet 3 razy mniejsze.

Dofinasowanie do 100 procent

Korzystając z tegorocznej edycji programu „Ogrzej się z TAURONEM” można starać się również o środki z innych programów wsparcia wymiany źródeł ciepła tj. np. „Czyste Powietrze” i zwiększyć sumę swojego dofinansowania do 50 procent. Dodatkowo przy wsparciu programami lokalnymi, takimi jak np. wrocławska „Kawka Plus” wartość dofinansowania może sięgnąć nawet do blisko 100 procent inwestycji.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz