.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

Włochy wprowadzają kary za nadużywanie klimatyzacji

Nowe regulacje wprowadzone przez włoski rząd przewidują do 3 tys. euro kary za nadmierne chłodzenie budynków latem i nadmierne ogrzewanie zimą.

Włochy wprowadzają kary za nadużywanie klimatyzacji [źródło: seo.org.pl]
Włochy wprowadzają kary za nadużywanie klimatyzacji [źródło: seo.org.pl]

Ograniczenie korzystania z klimatyzacji to pomysł włoskiego rządu na zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu. Zgodnie z wprowadzonymi w zeszłym tygodniu przepisami, w budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach i ministerstwach nie można ustawiać klimatyzacji poniżej 27 stopni Celsjusza, a zimą grzejniki nie mogą ogrzewać budynków powyżej 19 stopni (przy 2 stopniach swobody).

Reklama
oknonet.pl

Za nieprzestrzeganie grozi grzywna w wysokości 500 euro do 3000 euro. Okres obowiązywania nowej ustawy to okres od 1 maja 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Zmniejszenie zużycia energii poprzez ograniczenie chłodzenia budynków latem ma być sposobem na wzrost cen energii i niepewność dostaw gazu. Włochy w 40% importują ten surowiec z Rosji. Wprowadzone obostrzenia mogą wynikać z obaw co do ewentualnych działań Kremla i być odpowiedź na ewentualne embargo na import rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej.

Według wyliczeń włoskiego rządu, ograniczenie stosowania klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić w tym roku 4 mld m3 gazu. Premier Mario Draghi twierdzi, że nawet w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, włoskie zapotrzebowanie na ten surowiec zostanie pokryte do października br.

źródło: seo.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz