.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Wiceminister Zyska o zielonych inwestycjach

Wiceminister Zyska o zielonych inwestycjach
Wiceminister Zyska o zielonych inwestycjach [gov.pl]

Chcemy wykorzystać zielone inwestycje do odbudowy gospodarki po kryzysie i przyspieszenia transformacji klimatycznej. Przygotowaliśmy wiele programów, skierowanych do samorządów, rodzin i przedsiębiorstw, na łączną kwotę blisko 7,8 mld zł. Ten zakrojony na szeroką skalę plan pomoże m.in. ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, rozwijać energetykę prosumencką, a także łagodzić skutki suszy w Polsce – powiedział pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji pasowej w siedzibie WFOŚiGW w Zielonej Górze.

Reklama
oknonet.pl

W trakcie wizyty wiceminister klimatu Ireneusz Zyska przypomniał o realizowanych przez Rząd programach zmierzających m.in. do poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także o wdrażaniu projektów inwestycyjnych w zakresie rozwoju OZE i gospodarki wodorowej, w odniesieniu do środków uzyskanych przez Polskę na Fundusz Spójności w nowej perspektywie finansowej UE (2021-2027).

Pełnomocnik rządu ds. OZE odwiedził także farmę fotowoltaiczną w Witnicy.

Polski rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w naszym kraju. Wynika to z zainteresowania obywateli produkcją energii we własnym zakresie oraz dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych, m.in. ulg podatkowych czy programu „Mój Prąd”, w ramach którego możliwe jest dofinansowanie do 50 proc. kosztów budowy instalacji o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW i maksymalne może wynieść 5 tys. zł – zaznaczył wiceminister Zyska.

Wiceminister Ireneusz Zyska zachęcał również przedsiębiorców do skorzystania z planu wsparcia zielonych inwestycji przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu.

Plan ten obejmuje w sumie 26 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przeznaczonych m.in. na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki – podkreślił.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz