Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Urban EXPO w Katowicach – świat w pigułce

Już za niecałe 2 tygodnie – od 26 do 30 czerwca – w Katowicach, po raz pierwszy w Polsce i po raz jedenasty w historii, odbędzie się Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum 11, WUF11). To największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa Urban EXPO.

Urban EXPO w Katowicach – świat w pigułce
Urban EXPO w Katowicach – świat w pigułce

Na Urban Expo pojawi się 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Połowa wystawców pochodzi spoza Europy. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne zaprezentują państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy.

Urban Expo to świat w pigułce. Zapraszam wszystkich do odbycia darmowej podróży w 8000 metrów kwadratowych dookoła świata – zachęca Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. organizacji WUF11.

W tej fascynującej, pełnej inspiracji przestrzeni każdy wystawca będzie mógł pochwalić się swoimi pomysłami na rozwój i zmianę przestrzeni miejskiej. Podczas wystawy dowiemy się o wielu innowacyjnych projektach, inicjatywach i partnerstwach. A firmy z całego świata zaprezentują technologiczne nowości, które ułatwiają życie mieszkańcom miast.

Polska zaprezentuje się w 21 pawilonach i stoiskach. Wystawiać się będą m.in. miasto Katowice, jako gospodarz wydarzenia, prezentujący rozwiązania wprowadzone do usprawnienia życia w metropolii, Związek Miast Polskich, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a także prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest firma SEEDIA, specjalizująca się w produktach solarnych (na przykład miejskich ławkach z WI-FI i możliwością ładowania telefonów), które mają służyć wspieraniu Smart Cities.

Marka Philips zaprasza na wirtualny spacer po Zielonym Szpitalu. To miejsce, które przeniesie nas do szpitala przyszłości – z nowoczesnymi rozwiązaniami o zmniejszonym wpływie na środowisko naturalne. Natomiast MGGP Aero przedstawi swoje propozycje wobec wykorzystania technologii geoinformacyjnych do zarządzania miastem. Na wystawie będzie można zapoznać się z Regionalną Mapą Koron Drzew i Lokalną Mapą Drzew – narzędziami wspierającymi planowanie miejskich inwestycji i ochronę przyrody.

Urban EXPO zlokalizowana będzie przy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Urban EXPO szansą na wymianę dobrych praktyk

Obecność na Urban EXPO to promocja rozwiązań na międzynarodową skalę. Firmy czy organizacje, które pojawią się na Urban EXPO będą miały szansę nawiązać nowe kontakty, które w przyszłości, mogą przerodzić się w kontrakty – zaznacza wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Urban Expo to też forum wymiany dobrych doświadczeń i praktyk. O zielonych rozwiązaniach dla miast usłyszymy od przedstawicieli Polskiego Kongresu Klimatycznego. Twórcy narzędzia NaprawmyTo.pl, które pomaga zgłaszać miejsca w mieście wymagające naprawy, opowiedzą o tym jak angażować mieszkańców w sprawy społeczne. Natomiast Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie zachęcać do wprowadzania rozwiązań w ramach idei dostępności.

Pawilon Polski – to trzeba odwiedzić!

Obowiązkowym punktem podczas Urban EXPO będzie Pawilon Polski. Ogromna konstrukcja reprezentująca polską architekturę na pewno przyciągnie uwagę uczestników z całego świata. To połączenie tradycyjnych rozwiązań ze współczesnym designem. Polscy i zagraniczni goście będą mieli szansę obejrzeć wystawę “Miejskie Transformacje – Modelowa rewitalizacja miast”. Każdy z modułów wystawy wyposażony zostanie w ekrany, na których wyświetlane będą filmy prezentujące efekty projektów realizowanych w wybranych miastach. Po obejrzeniu, uczestnicy zostaną zaproszeni do Strefy Opinii. Na tablicy z karteczkami zwiedzający będą mogli umieszczać swoje komentarze, inspiracje oraz opinie dotyczące transformacji miast w naszym kraju. Polski Pawilon to także przestrzeń konferencyjna, gdzie będą odbywały się ciekawe wystąpienia i dyskusje.

Światowe Forum Miejskie WUF11, Katowice, 26-30 czerwca 2022 r.

Organizatorzy: UN-Habitat (agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Bezpłatna rejestracja na stronie: www.unevents.org

Na Urban EXPO będzie można zapisać się także na miejscu wydarzenia. Mimo tego, rejestracja online przyspiesza ten proces i pozwala wejść bez kolejki.

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz