Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

TOGETAIR 2023 rozpoczęty: Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

"Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Jednak, przez ostatnie lata, dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce. Polska wykazała, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać" – tak rozpoczął się IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 inauguracyjnym wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

TOGETAIR 2023 rozpoczęty: Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska
TOGETAIR 2023 rozpoczęty: Czysta energia w Polsce – rewolucja kopernikańska

Premier przypomniał, że już dzisiaj nasze działania przynoszą wymierne efekty, m.in. dzięki kontynuacji programu Czyste Powietrze. Program ten przyniósł już głęboki przełom, zwłaszcza w energetyce konsumenckiej. W 2015 roku moc zainstalowanej energii w fotowoltaice wynosiła 100 Megawatów, dziś jest to już 100 razy więcej. Wynika to w dużej mierze z programu Mój Prąd, który pozwolił na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych przez ponad 200 tys. Polaków. Dofinansowanie dla blisko 450 tys. wniosków wyniosło blisko 2 mld zł.

Program Mój Prąd był odpowiedzią na potrzeby energetyczne Polaków, którzy zaczęli masowo decydować się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Polska nie stwarza zbędnych barier biurokratycznych, co pozwala na osiągnięcie zamierzonych celów. Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o Boomie na pompy ciepła. Można otrzymać nawet dofinansowanie w wysokości 58 tys. zł.

Polska inspiruje również oddolną zieloną rewolucję. Troska o środowisko zaczyna się od domu i w domu. Blisko 600 tys. rodzin skorzystało już z ulgi termomodernizacyjnej. Troskę o środowisko naturalne łączymy z troską o portfele Polaków, dlatego najbardziej potrzebującym pomagamy przy termomodernizacji uruchamiając środki rządowe. Każdy wymieniony piec to zdrowszy dom i zdrowsze środowisko.

W ramach programu Czyste Powietrze złożono wnioski na kwotę prawie 12 mld zł. Na wymianę pieca można otrzymać nawet 136 tys. zł. Dla właścicieli mieszkań mamy program Ciepłe Mieszkanie, który pomaga zainstalować efektywne źródła ciepła. Efektywność energetyczna nie jest tylko hasłem reklamowym.

Wprowadziliśmy także wiele działań ochronnych na rzecz przedsiębiorców, w szczególności w czasie kryzysu pandemicznego. Nie zapominamy również o rozwoju innych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy energia geotermalna. Polska ma duży potencjał w tych dziedzinach i staramy się wykorzystać go w pełni. W tym celu uruchomiliśmy program “Morze Energii”, który ma na celu rozwój energetyki wiatrowej na Bałtyku. W ramach tego programu przewidziane są inwestycje o wartości ponad 35 mld zł.

Podsumowując, Polska w ciągu ostatnich lat dokonała ogromnego postępu w dziedzinie ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Przeprowadziliśmy rewolucję w naszej energetyce i osiągnęliśmy wiele, ale wiemy, że przed nami jeszcze wiele wyzwań. Będziemy kontynuować nasze działania i dążyć do jeszcze lepszych rezultatów, ponieważ wiemy, że ochrona środowiska jest kluczowa dla przyszłości naszego kraju i całego świata.

Ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać. Można osiągnąć jedno i drugie jednocześnie – podsumował Premier Mateusz Morawiecki

UNIWERSYTETY PODEJMUJĄ DYSKUSJE

Po premierze głos zabrał rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Alojzy Nowak, który podkreślił znaczenie debat dla wypracowania stanowiska w tych kwestiach. – Uniwersytety są miejscem, w których formułowane są koncepcje rozwoju społecznego i gospodarczego, a dzisiejsza konferencja wpisuje się w dyskusję na temat przyszłości środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju, które UW prowadzi i inicjuje od lat.

Rektor Nowak wyraził nadzieję, że wydarzenia takie jak IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR będą bezpiecznym miejscem do wymiany poglądów. Cieszy się, że UW i inne uczelnie tworzą platformę dla nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, aby dyskutować na temat przyszłości planety Ziemi. Rektor zwrócił uwagę, że czasami różnią się poglądy, ale właśnie wtedy powinien rozpocząć się dialog, który prowadzi do wspólnego wypracowania rozwiązania.

Tworzenie programu pt. Inteligentny Zielony Uniwersytet pokazuje, że UW i inne uczelnie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR przyczyni się do kroku w kierunku stworzenia społeczeństwa bardziej przyjaznego dla naszej planety.

GŁOS EUROPY

Kolejnym głosem otwierającym TOGETAIR 2023 był głos komisarz EU ds. energii, Kadri Simson. W swoim przemówieniu Simson podkreśliła, że zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i stanowią poważne zagrożenie dla ludzkości na całym świecie. Dlatego też konieczne jest, aby wszyscy działali razem, aby stawić czoła temu problemowi.

W swoim wystąpieniu podkreśliła, że obecnie najważniejszą sprawą dla całego kontynentu jest zredukowanie zależności energetycznej od Rosji, co jest niezwykle istotne w obliczu trwającej wojny w Europie i agresji ze strony Rosji.

W tym kontekście europejski program REPowerEU ma pomóc w zarzuceniu dostaw surowców z Rosji i zwiększeniu produkcji energii z odnawialnych źródeł, a także zachęceniu do oszczędzania energii. Dzięki temu Europa będzie mogła znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.

INICJATYWY PROEKOLOGICZNE

IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 rozpoczął się śniadaniem prasowym, na którym producent wydarzenia, Artur Beck, powitał gości i zwrócił uwagę na to, co nas czeka podczas tegorocznej edycji Kongresu. Przed nami dwa dni ciekawych debat, a wydarzenie można śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych oraz oglądać na żywo w ramach bezpłatnego streamingu. W śniadaniu prasowym uczestniczyli przedstawiciele spółek Danone i Stena Recycling oraz profesorowie i naukowcy. Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły inicjatyw proekologicznych oraz edukacji społeczeństwa.

Artur Beck, producent TOGETAIR, powitał zgromadzonych, przypominając cel nadrzędny kongresu, którym jest zmiana tego, co dzieje się wokół nas. Podkreślił, że TOGETAIR stało się istotną platformą w debacie publicznej, dzięki której udało się trafić do świadomości społecznej z tematami, które wcześniej były pomijane lub traktowane jako tabu. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na rolę edukowania społeczeństwa w celu wprowadzenia oczekiwanych zmian.

LIDERZY GOZ

Podczas śniadania prasowego Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager w Stena Recycling, przedstawiła konkurs Stena Circular Economy Award, który ma na celu nagrodzenie firm – Liderów GOZ – które wdrażają lub promują gospodarkę obiegu zamkniętego. Odniosła się również do roli edukacji w przeprowadzaniu zmian proekologicznych, podkreślając, że bez współpracy regulatorów, konsumentów i przedsiębiorców nie jesteśmy w stanie transformować naszej gospodarki.

Następnie Surdykowska przedstawiła bieżące wyniki badań konsumenckich, z których wynika, że aż 63% konsumentów jest w stanie dostosować swoją konsumpcję, aby żyć bardziej ekologicznie. Z kolei 8 na 10 osób przywiązuje wagę do tego, że w produktach, które kupują, wykorzystywane są surowce. Prawie 80% konsumentów zwraca uwagę na to, czy produkt można ponownie użyć lub naprawić. Za szczególnie ważną zmianę uważa, że już 4 na 10 osób uważa, że wytwarzanie produktów, których nie można poddać recyklingowi, powinno zostać zakazane.

TALERZ PRZYSZŁOŚCI

Druga część śniadania prasowego skupiła się na raporcie “Talerz Przyszłości”, który został stworzony przez Interdyscyplinarne Centrum Współpracy i Analiz utworzone przez Grupę spółek DANONE (Żywiec Zdrój, Nutricia i Danone). Raport ten dotyczy wpływu diety na zdrowie i środowisko, a także sposobów na przeciwdziałanie negatywnym skutkom konsumpcji żywności.

Martyna Węgrzyn (grupa spółek Danone) podkreśliła, że konsumenci mają ogromny wpływ na to, co dostępne jest w sklepach. Jeśli będą wybierać produkty zdrowsze i bardziej zrównoważone, to przemysł spożywczy będzie musiał zareagować na te zmiany. W ramach raportu “Talerz Przyszłości” przygotowano model dietetyczny, który promuje zdrowe i zrównoważone wybory żywieniowe. Zdaniem Martyny Węgrzyn, jest to pierwszy tego typu raport w Polsce, który łączy w sobie aspekt zdrowotny i środowiskowy.

Dr hab. Zbigniew Karaczun (Interdyscyplinarne Centrum Analiz i Współpracy “Żywność dla Przyszłości” ) dodał, że nasza dieta ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Odpowiednie wybory żywieniowe mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia wody i ziemi. W raporcie “Talerz Przyszłości” przedstawiono propozycje zmian w diecie, które pozytywnie wpłyną na środowisko, takie jak większe spożycie roślin, mniejsze spożycie mięsa i produktów mlecznych, a także ograniczenie marnowania żywności.

Prof. Ewelina Hallmann (Interdyscyplinarne Centrum Analiz i Współpracy “Żywność dla Przyszłości” ) zaznaczyła, że edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w przeprowadzaniu zmian w sposobie żywienia. Konsumenci muszą zrozumieć, jakie są pozytywne skutki zdrowych i zrównoważonych wyborów żywieniowych dla ich zdrowia oraz dla środowiska. W tym celu potrzebna jest również współpraca różnych sektorów, od przemysłu spożywczego, po sektor edukacji.

Źródło: togetair.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz