Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego

Obecnie termografia stosowana jest w sektorze grzewczym powszechnie - kamery termowizyjne to pomocne narzędzie diagnostyczne.

Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego
Termografia dla instalatorów z sektora grzewczego [Źródło: testo.com]

Instalatorzy i serwisanci reprezentujący branżę grzewczą często stają przed zadaniem zlokalizowania i naprawienia nieszczelnych rur z gorącą wodą. Jeśli potencjalne wycieki znajdują się pod posadzką z płytek lub betonu, rozwiązanie problemu okazuje się niezwykle czasochłonne i pracochłonne, z uwagi na rozkuwanie dużych odcinków posadzki w celu wykrycia problemu.

Kamera termowizyjna jest w stanie pomóc w niemal natychmiastowej identyfikacji obszarów problematycznych, bez stwarzania dodatkowego problemu wykonywania rozległych i niepotrzebnych uszkodzeń mienia klienta.

Lokalizacja nieszczelności w rurach

W celu zlokalizowania przecieku w rurach systemu grzewczego pierwszym zadaniem jest prześledzenie trasy przebiegu rur. Czas ten można skrócić dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej:

  • obszar, który ma być zbadany, jest ograniczony do odpowiedniej sekcji,
  • dzięki dobrej widoczności w obrazie termowizyjnym przebieg rur można łatwo i wygodnie śledzić.

Po ustaleniu z pomocą kamery termowizyjnej przebiegu rur można skoncentrować wysiłki na zlokalizowaniu wycieku.

Obraz poniżej przedstawia podgląd termowizyjny przejścia między salonem a kuchnią. Właściciel domu narzeka na sporadyczne wycieki wody pod podłogą wyłożoną płytkami.

23.11Obraz termowizyjny przedstawia efekt wzoru cieplnego z rur grzewczych biegnących pod korytarzem. W pewnym momencie wyraźnie wykazuje on plamę ciepła. To gorące miejsce wskazuje na ewentualny wyciek z instalacji centralnego ogrzewania. Wycieki są zwykle rozpoznawalne po nieregularnym kształcie plamy ciepła.

Za pomocą obrazów termowizyjnych można wykryć prawdopodobne umiejscowienie problemu w rurze grzewczej. Dalsze badania dowiodły, że w tym miejscu doszło do przecieku.

Powyższy fragment pochodzi z poradnika “Termografia dla instalatora grzewczego” firmy Testo dostępnego TUTAJ 

Źródło: testo.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz