Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm

O blisko 600 tysięcy ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które skorzystały w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii TAURONA. Łączna wartość unikniętej emisji CO2 dzięki rozwiązaniom energetycznego lidera dla biznesu przekroczyła w minionym roku aż 1,2 mln ton. Wartość ta wprost przekłada się na redukcję śladu węglowego, która będzie miała kluczowe znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw zorientowanych w swojej działalności na rynki unijne.

TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm
TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm [źródło: www.media.tauron.pl]

Zwiększamy moce wytwórcze w odnawialnych źródłach energii i wspieramy redukcję śladu węglowego w działalności naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to miało kluczowe znaczenie, szczególnie dla firm eksportujących produkty na rynki unijne. Emisje związane z wykorzystywaną do działalności danej firmy energią są bowiem wliczane do mierzenia śladu węglowego przedsiębiorstw – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Już dziś dysponujemy jedenastoma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW. W ramach realizacji nowej strategii, poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE już w 2025 roku chcemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych – dodaje prezes.

Ślad węglowy jest mierzony w trzech zakresach. Pierwszy bierze pod uwagę emisje wytwarzane przez firmę, drugi uwzględnia emisje związane z energią elektryczną wykorzystywaną w przedsiębiorstwie, trzeci emisje wytwarzane przez wszystkich dostawców.

W przypadku energii produkowanej w odnawialnym źródle energii mówi się o unikniętej emisji dwutlenku węgla, czyli braku emisji CO2 z tytułu wytworzenia tej energii w instalacji OZE, a nie w źródle konwencjonalnym energetycznego spalania paliw.

Biznesowi klienci TAURONA od lat chętnie sięgają po produkty przyjazne środowisku. Jednym z nich jest EKO Premium, w którym energia w 100 procentach wyprodukowana została w konkretnym odnawialnym źródle energii Grupy TAURON, takim jak elektrownia wodna, farma wiatrowa lub instalacja fotowoltaiczna.

Zielona moc

Korzystając z zielonej energii klienci biznesowi wspierają ochronę środowiska naturalnego i mogą realizować swoje strategie w duchu zrównoważonego rozwoju. Tylko w ubiegłym roku dzięki oferowanym przez nas produktom z linii EKO firmy i instytucje uniknęły wyemitowania ponad 1,2 mln ton dwutlenku węgla – mówi Tomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż.

W tym roku zielona energia pod szyldem EKO Premium od TAURONA trafiła między innymi do Toyota Motor Manufacturing Poland, PZU S.A, a także wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kopalni Soli „Wieliczka”.

W 2022 roku, 81 procent energii, którą wykorzystywaliśmy pochodziło z „zielonych” źródeł. Dzięki temu oraz innym naszym działaniom obniżyliśmy emisje własne o 25,5 procent względem roku 2019. Korzystanie z energii pochodzącej z OZE jest jednym z kluczowych działań, które pozwala PZU realizować zobowiązanie dotyczące neutralności klimatycznej. Cenimy inicjatywę TAURONA, która przyczyni się do zwiększenia dostępności energii z OZE i w efekcie przełoży się na poprawę wskaźników emisyjności – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie SA.

Zamówienia na produkty EKO Premium, EKO Biznes i Gwarancje Pochodzenia na obecny rok złożyło ponad 2 tysiące klientów z tego segmentu.

Sam EKO Premium to produkt unikatowy na rynku, bo oprócz tego, że zawiera Gwarancje Pochodzenia to jako jedyny w Polsce jest objęty Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej. System ten jest nadzorowany przez niezależną instytucję, tj. Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii, której eksperci, poza sprawdzeniem źródła pochodzenia energii odnawialnej, badają także jego całościowy wpływ na środowisko naturalne.

Więcej na biznes.tauron.pl/

Źródło: media.tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz