Reklama
bosch-homecomfort

Tauron w ramach programu AMIplu zainstaluje u 6 mln klientów liczniki zdalnego odczytu

Liczba liczników odczytywanych zdalnie, które posiadają klienci TAURONA tO 840 tysięcy. W ubiegłym roku wystartował program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. W Do 2031 roku wszyscy klienci TAURONA, a jest ich około 6 mln, będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Zgodnie z przygotowanym harmonogram w ciągu najbliższych ośmiu lat średnioroczną wymianę liczników na poziomie około 750 tysięcy.

Tauron w ramach programu AMIplu zainstaluje u 6 mln klientów liczniki zdalnego odczytu [źródło: media.tauron.pl]
Tauron w ramach programu AMIplu zainstaluje u 6 mln klientów liczniki zdalnego odczytu [źródło: media.tauron.pl]kolejne źródła w Wirtualnej Elektrowni [źródło: media.tauron.pl]

Już w czerwcu 2021 roku rozpoczęły się przygotowywania do formalnego uruchomienia w TAURON Dystrybucja programu Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI zgodnie z wymaganiami UPE – Program AMIplus.

Uruchomienie programu AMIplus to początek największego przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju. Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da nam możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej – mówi Jerzy Topolski wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

 

Plany Taurona przewidują, że w ramach AMIplus osiągnięcie 80% liczników inteligentnych nastąpi w 2028 r. (ok. 5,1 mln szt.), a 100% (ok. 6 mln szt.) na koniec 2030 r.

Wskazywane korzyści dla klientów to przede wszystkim:

  • możliwość rozliczeń na podstawie danych rzeczywistych,
  • brak wizyt inkasentów,
  • dostęp w aplikacji do danych dot. zużycia i struktury poboru energii w konkretnym gospodarstwie domowym oraz
  • możliwość funkcjonowania jako prosument bez konieczności wymiany licznika na nowy.

Wymiana urządzeń ma także usprawnić bieżącą obsługi klientów, w tym skrócić czas realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

Pod koniec grudnia 2021 uruchomione zostało w ramach AMIplus pierwsze postępowanie przetargowe, dotyczące zakupu liczników inteligentnych na potrzeby wymiany legalizacyjnej na terenie Wrocławia. We Wrocławiu realizowany był największy w Polsce projekt pilotażowy montażu liczników zdalnego odczytu u klientów. Obecnie w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI.

 

Ogłoszone postępowanie dotyczy przetargu publicznego na zakup, montaż i uruchomienie komunikacji z liczników zdalnego odczytu w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023-2024. Chcemy kupić ponad 300 tys. sztuk liczników o określonych parametrach i technologii, ponieważ dotyczą one konkretnego obszaru, gdzie wybrana została już kilka lat temu technologia komunikacji PLC w oparciu o protokół OSGP. Jednak dla każdego z kolejnych etapów realizacji programu AMIplus będziemy wybierać technologię komunikacyjną odpowiadającą najlepiej naszym potrzebom i najkorzystniejszą ze względu na oferowane przez rynek możliwości technologiczne i warunki cenowe – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

 

Harmonogram prac spółki zakłada w latach:

2023-2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;

2025-2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;

2027-2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz