.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Skargi Polaków na jakość powietrza — WSA w Warszawie wydał orzeczenie

Skargi Polaków na jakość powietrza — WSA w Warszawie wydał orzeczenie [źródło: www.ure.gov.pl]
Skargi Polaków na jakość powietrza — WSA w Warszawie wydał orzeczenie [źródło: www.ure.gov.pl]

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, 28 stycznia 2022 roku, orzekł w sprawie czterech skarg na mazowiecki program ochrony powietrza, które we wrześniu 2021 złożyło dwoje mieszkańców stolicy cierpiących na problemy zdrowotne związane ze smogiem oraz dwie organizacje: Fundacja ClientEarth, oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
Zdaniem skarżących program nie zawiera wystarczających środków naprawczych, które w najkrótszym możliwym czasie doprowadzą do poprawy jakości powietrza w Warszawie i na Mazowszu. Skarżący otrzymali również poparcie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama
oknonet.pl

 

Sąd, wbrew orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz znacznej większości sądów unijnych odrzucił wszystkie cztery skargi. Oznacza to, że w Polsce ani obywatele, ani organizacje społeczne nie mają prawa walczyć w sądzie o czyste powietrze. W podobnej sytuacji w Unii Europejskiej są tylko obywatele Bułgarii i Węgier — czytamy na stronie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

Sąd krajowy, który jest przecież sądem unijnym, nie skorzystał z możliwości zastosowania prounijnej interpretacji prawa. Mając wątpliwości interpretacyjne mógł także zwrócić się z pytaniem prawnym do TSUE, czego też nie uczynił. W efekcie odebrał obywatelom oraz organizacjom działającym w ich interesie prawo do sądu, które jest naszym prawem fundamentalnym –  skomentowała decyzję sądu Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jestem oburzona tym wyrokiem. Sąd uznał, że mój syn nie ma prawa do życia w kraju, w którym normy jakości powietrza są spełniane. Dla mojego syna to nie jest abstrakcja. Jako astmatyk codziennie ponosi koszty zdrowotne życia w mieście pełnym smogu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to właśnie zanieczyszczone powietrze jest przyczyną astmy u dzieci. Najwyraźniej nie jest to ważne ani dla Radnych Sejmiku Mazowieckiego, którzy uchwalili nieskuteczny program, ani dla sądu, który uważa, że nie mam prawa w sądzie dopominać się o prawo mojego dziecka do czystego powietrza — wyrok skomentowała też Marta Marczak, skarżąca, matka dziecka chorującego na astmę:

W sprawie orzeczenia sądu wypowiedziała się również Barbara Jędrzejczyk, która jest przewodniczącą -Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Program ochrony powietrza wpływa na zdrowie i jakość życia ponad 5 mln osób w naszym województwie. Wyrok sądu odbiera również, nam jako mieszkańcom Warszawy, możliwość kontrolowania decyzji władz i w rzeczywistości odbiera nam możliwość walki o czyste powietrze — mówi Barbara Jędrzejczyk.

źródło: www.clientearth.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz