Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Sejm rozpoczął prace nad ustawą o wsparciu wrażliwych odbiorców energii

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach (do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych z terminem przedstawienia sprawozdania do 15 maja 2024 r.) rządowy projekt ustawy zapewniający skuteczne wsparcie dla wrażliwych odbiorców energii. Przygotowany przez MKiŚ projekt zapewni wsparcie dla 1,5 miliona rodzin w drugiej połowie 2024 r. Obniży cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh (wcześniej 693 zł/MWh). Dzięki stabilizacji cen energii możliwy jest stopniowy powrót do normalnych zasad funkcjonowania rynku.

Sejm rozpoczął prace nad ustawą o wsparciu wrażliwych odbiorców energii
Sejm rozpoczął prace nad ustawą o wsparciu wrażliwych odbiorców energii

Skuteczne wsparcie dla odbiorców energii – pięć głównych rozwiązań

  • wprowadzenie bonu energetycznego dla mniej zamożnych gospodarstw domowych,
  • wprowadzenie możliwości rekalkulacji (obniżenia) taryf za energię elektryczną i gaz ziemny;
  • cena maksymalna energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych;
  • cena maksymalna energii elektrycznej dla jednostek samorządowych i podmiotów wrażliwych pozostanie na dotychczasowym poziomie;
  • maksymalne poziomy cen ciepła w systemach ciepłowniczych dla uprawnionych odbiorców.

3,5 mln gospodarstw domowych otrzyma bony energetyczne, bo ubóstwo energetyczne w Polsce jest 2 razy wyższe niż średnia w UE. Utrzymywanie uzależnienie Polski od paliw kopalnych przez poprzedni rząd doprowadziło do tego, że skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Od 2016 r. uzależnienie to się zwiększało. Dziś ciężko pracujemy, by to naprawić. Sytuacja na rynku się poprawia, ale zanim Polacy to odczują to trochę czasu minie, bo to proces długofalowy. Ceny ciepła bardziej obciążają budżety domowe niż energia elektryczna. Ludzie nie mogą wybierać między ciepłem w domu a ciepłą zupą. Dlatego proponujemy skuteczne rozwiązania chroniące wrażliwych odbiorców energii: gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie firmy – mówiła w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dlaczego zmiany są wprowadzane?

  • Powoli i odpowiedzialnie wychodzimy z mrożenia cen, które było specjalnym instrumentem osłonowym na czas szoku cenowego wywołanego wojną w Ukrainie.
  • Dzięki stabilizacji cen energii, jesteśmy w stanie stopniowo wracać do normalnych zasad funkcjonowania rynku.
  • Cały czas obserwujemy rynek i będziemy reagować, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Jakie zmiany są wprowadzane?

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przeznaczonym dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe:

  • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym – 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 400 zł dla 2-3 osobowych, 500 zł dla 4-5 osobowych, 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5% gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Zasada złotówka za złotówkę
Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Terminy składania wniosku
Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy, w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.

Maksymalne ceny prądu
Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh). Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

Ceny dostawy ciepła
Celem nowych przepisów jest zapewnienie do 31 grudnia 2024 r. dostaw paliw gazowych na stabilnym, akceptowalnym poziomie cenowym dla odbiorców paliw gazowych. Do 30 czerwca 2025 r. przedłużone zostanie funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz