Reklama
http://www.multitherma.com/

Apel Schneider Electric w sprawie dekarbonizacji

Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r. Firma apeluje o przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia o połowę emisji CO2 jeszcze w tej dekadzie, do czego może przyczynić się wykorzystanie ekologicznej energii elektrycznej i automatyzacji nowej generacji.

Apel Schneider Electric w sprawie dekarbonizacji www.se.com/pl
Apel Schneider Electric w sprawie dekarbonizacji www.se.com/pl

Świat może przyspieszyć działania na rzecz klimatu i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) o połowę do 2030 roku – twierdzi Schneider Electric, Rozpoczynając Innovation Summit World Tour 2021, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire opowiedział się za wskazanymi w raporcie „The 2030 imperative: A race against time” ścieżkami prowadzącymi do osiągnięcia zerowej emisji CO2, określając je jako w pełni osiągalne. Raport opracował Schneider Electric Sustainability Research Institute.

Tegoroczny Schneider Electric Innovation Summit World Tour (odbywa się od 12 października do 12 listopada br.) jest poświęcony globalnym wyzwaniom klimatycznym. Uczestnicy wydarzenia mogą zapoznać się z cyfrowymi innowacjami Schneider Electric oraz dowiedzieć się więcej na temat Elektryczności 4.0 i automatyki nowej generacji.

Potrzeba szybkiego działania na rzecz dekarbonizacji

Prezes Jean-Pascal Tricoire w swoim przemówieniu na konferencji Innovation Summit World Tour 2021 wezwał uczestników do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz dekarbonizacji. Przedstawił raport Schneider Electric, który może stanowić plan na rzecz utrzymania globalnego ocieplenia w granicach 1,5° Celsjusza. Raport opisuje potrzebę redukcji emisji o 30-50 proc. w porównaniu do obecnego poziomu – i to jeszcze w tej dekadzie. Brak działań praktycznie uniemożliwi ograniczenie wzrostu temperatury do progu 1,5°C określonego przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel for Climate Change – IPCC).

Modele Schneider Electric Sustainability Research Institute pokazują, w jaki sposób można faktycznie i bez wygórowanych kosztów ograniczyć emisję o 10 gigaton CO2 / rok do 2030 roku. W scenariuszu „The 2030 imperative” stwierdzono, że 30 Gt z obecnych emisji wynoszących 50 Gt CO2 / rok związane jest z produkcją i wykorzystaniem energii. Scenariusz pozwala na redukcję tej wielkości o 30 proc. (czyli 10 Gt CO2 / rok), co stanowi znaczne przyspieszenie w stosunku do obecnych zobowiązań. Te wynoszą ok. 3 Gt CO2 / rok, czyli zaledwie 10 proc. celu redukcji emisji. Pozostaje jednak kwestia emisji około 20 Gt CO2 / rok niezwiązanych z energią, których nie uwzględniono w modelowaniu przedstawionym w sprawozdaniu.

Dlatego Schneider Electric apeluje do rządów i przedsiębiorstw o podjęcie trzy-, a nawet pięciokrotnie większego wysiłku. Według specjalistów z Sustainability Research Institute jedyną realną drogą do sukcesu jest, obok zwiększenia elektryfikacji, wdrożenie sprawdzonych technologii cyfrowych, co ma stanowić najszybszy sposób dekarbonizacji budynków, transportu i przemysłu. Prezentowane podejście pozwala zyskać czas na zajęcie się sektorami, w których przeprowadzenie dekarbonizacji będzie trudniejsze. Modelowanie wyraźnie pokazuje bowiem, że alternatywne ścieżki będą stanowić zbyt duże obciążenie dla konsumentów.

Pomimo rosnącego tempa działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i coraz większej liczby firm określających ambitne cele w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, nasze badania pokazują, że musimy mocno przyspieszyć. Wiemy też, że jako Schneider Electric stanowimy wyjątkową część tego rozwiązania. Dlatego, aby wesprzeć organizacje w dążeniu do szybkiej dekarbonizacji i realizacji zobowiązań klimatycznych, przyspieszamy rozwój naszej globalnej działalności doradczej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozwoli nam to sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na znaczący postęp w realizacji celów związanych z transformacją energetyczną i działaniami na rzecz klimatu – powiedział Jean-Pascal Tricoire, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric.

W strategii „Schneider Sustainability Index” na lata 2021-2025, firma Schneider Electric planuje przyśpieszenie rozwoju globalnej działalności konsultingowej w zakresie zrównoważonego rozwoju jak i kontynuacje działań w dziedzinie usług energetycznych i zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz