.
Reklama
oknonet.pl
.

Rekordowa liczba przyłączy mikroinstalacji do sieci

W 2021 roku Grupa TAURON przyłączyła do swojej sieci elektroenergetycznej ponad 127 tys. mikroinstalacji. Łączna ich moc to 955,303 MW. Śląsk i Małopolska to województwa z największym zainteresowaniem mikroinstalacjami.

Rekordowa liczba przyłączy mikroinstalacji do sieci [źródło: tauron.pl]
Rekordowa liczba przyłączy mikroinstalacji do sieci [źródło: tauron.pl]

W sumie w 2021 r. przyłączyliśmy do naszej sieci 127 334 mikroinstalacji. Aktualnie mamy 300 tys. prosumentów. Tak ogromna liczba pracujących i generujących produkcję energii mikroźródeł wytwórczych nie może być obojętna dla pracy sieci, która została zaprojektowana i budowana, jako sieć o przepływach jednokierunkowych – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Polska Energia. – Tymczasem rosnąca liczba rozproszonych źródeł energii powoduje dwukierunkowe przepływy energii, co wpływa na zarządzanie i eksploatację sieci oraz generuje koszty związane z jej dostosowaniem do przyłączania kolejnych niestabilnych źródeł energii – dodaje wiceprezes TAURONA.

Reklama
oknonet.pl

Odwrócenie przepływów w sieci dystrybucyjnej w niektórych miejscach skutkuje problemami napięciowymi, czyli brakiem możliwości wyprowadzenia mocy z części mikroinstalacji. TAURON Dystrybucja informuje, iż w tym zakresie rozwija i integruje systemy sterowania i nadzoru nad pracą sieci dystrybucyjnej, systemy umożliwiające automatyczną lokalizację miejsca zwarcia (uszkodzenia) oraz wprowadza zmiany konfiguracji sieci i zarządzania jej pracą. To bieżące działania inwestycyjne i modernizacyjne spółki.

Takie działania pozwalają na sprawne i szybkie przyłączanie do sieci kolejnych dziesiątek tysięcy mikroinstalacji. Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji klientów powinny być, zgodnie z prawem, realizowane do 30 dni. Spółka informuje o usprawnieniu kanału obsługi dotyczącej przyłączania mikroinstalacji oraz obsługi wniosków klientów. Od ubiegłego roku działa nowy formularz online dedykowany instalatorom i prosumentom.

W roku ubiegłym TAURON Dystrybucja przyłączył do swojej sieci również 89 odnawialnych źródeł energii, innych niż mikroinstalacje o łącznej mocy 123,959 MW. Z tej liczby zdecydowana większość, bo aż 79, to farmy słoneczne. Ich moc to 66,455 MW — informuje spółka.

 

Wpływa do nas ogromna liczba wniosków dotycząca przyłączenia dużych instalacji OZE. W 2021 r. wydaliśmy ponad 700 warunki przyłączenia na łączną moc ok. 2200 MW. Zawartych zostało w ciągu minionego roku ok. 370 umów o przyłączenie z takimi podmiotami. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że potencjał sieci w zakresie przyłączania źródeł do sieci dystrybucyjnej się kurczy. W niektórych miejscach sieć nie jest już w stanie przyjąć kolejnych dużych źródeł wytwórczych i problemy tego rodzaju mają wszystkie OSD w Polsce – mówi Robert Zasina, prezes zarządu TAURON Dystrybucja.

Zdarzają się odmowy przyłączania do sieci dużych instalacji OZE. Głównym powodem tego jest fakt, że firmy dystrybucyjne nie są w stanie w krótkim czasie przebudować i dostosować sieci do oczekiwań wnioskujących. Ponadto budowa źródeł OZE planowana jest często w miejscach, w których infrastruktura energetyczna nie jest wystarczająco rozwinięta i wymaga znacząco większych nakładów.

Jednym ze skutecznych rozwiązań mogłoby być wprowadzenie obostrzeń, które jednoznacznie zdyscyplinowałyby podmioty uzyskujące warunki przyłączenia źródeł OZE o dużych mocach do zrealizowania zaplanowanych działań w określonym terminie. Przepisy powinny ograniczać udostępnioną przez OSD moc, w przypadku zwlekania z realizacją, niezrealizowaniem lub częściową realizacją zadania, w celu uwolnienia tej mocy dla innych wnioskujących o przyłączenie do sieci. Ponadto część podmiotów wnioskuje o przyłączanie i składa wnioski w kilku lokalizacjach, sprawdzając jedynie możliwości przyłączenia bez zamiaru budowy takich źródeł we wszystkich tych miejscach – podsumowuje Robert Zasina.

źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz