Reklama
http://www.multitherma.com/

Ranking szkół, w których uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem — dane z programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym realizuje program na rzecz czystego powietrza o nazwie Edukacyjna Sieć Antysmogowa. ESA publikuje rankingi, w których informuje o tym, w których szkołach uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Ranking szkół, w których uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem — dane z programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa [źródło: esa.nask.pl]
Ranking szkół, w których uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem — dane z programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa [źródło: esa.nask.pl]

Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają dzisiaj uczniowie w miejscowości Modrze, Dziewkowice, Godów i Pszczyna. Dane pochodzą z dokonywanych w trybie ciągłym pomiarów w ramach realizowanego przez NASK programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Celem programu edukacji smogowej jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia.

Każda szkoła, która bierze udział w projekcie ESA została wyposażona w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności.

Najważniejszym celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dydaktycznych dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu:

  • przyczyn jego powstawania,
  • wpływu na zdrowie oraz
  • możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Do programu przystąpiło już 461 placówek z całego kraju – ale nabór dla szkół pragnących do niego dołączyć jest wciąż otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Zamontowane przez NASK w szkołach czujniki jakości powietrza dokonują pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – drobniejszych i bardziej szkodliwych, bo z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka. W trybie ciągłym mierzone są następujące parametry: stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły; temperatura powietrza na zewnątrz szkoły; ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły; wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

Co 5 minut  są mierzone wielkości stężenia i przesyłane do centralnego serwera, który następnie prezentuje je na portalu projektu oraz na ekranach informacyjnych w wybranych szkołach. Dodatkowo na budynkach szkół instalowane są wyświetlacze LED podające aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Ranking 10 szkół z najgorszym powietrzem na podstawie danych z dnia  21 stycznia 2022 – zgodnie z wynikami pomiarów z zamontowanych w szkołach czujników:

1. Modrze Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modrzu – stężenie pyłów PM2,5: 137.86
2. Dziewkowice Publiczna Szkoła Podstawowa w Dziewkowicach – stężenie pyłów PM2,5: 120.97
3. Godów Zespół Szkolno-Przedszkolny w Godowie – stężenie pyłów PM2,5: 114.90
4. Pszczyna Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie – stężenie pyłów PM2,5: 93.08
5. Dopiewiec Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dopiewcu – stężenie pyłów PM2,5: 89.64
6. Sucha Beskidzka Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej – stężenie pyłów PM2,5: 88.80
7. Rybnik Szkoła Podstawowa nr 36 im. Czesława Miłosza w Rybniku – stężenie pyłów PM2,5: 86.85
8. Pszczyna Szkoła Podstawowa nr 18 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie -stężenie pyłów PM2,5: 86.37
9. Giżycko Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Giżycku -stężenie pyłów PM2,5: 83.64
10. Ligota Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ligocie – stężenie pyłów PM2,5: 83.51

 

źródło: esa.nask.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz