![Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu -powstał Bank Dobrych Praktyk [źródło: www.gov.pl] Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu -powstał Bank Dobrych Praktyk [źródło: www.gov.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/03/729x308-1-3.jpg)
Zespół został powołany jako forum wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli administracji centralnej, samorządów terytorialnych, środowiska naukowego, a także organizacji pozarządowych, w tym branżowych czy konsumenckich. Składa się z ekspertów reprezentujące tak różne środowiska zagwarantowało, podczas prac nad analizami i rekomendacjami, niezwykle szeroką perspektywę branżową i społeczną. W rezultacie Zespół wypracował projekt UC106 (dotyczący tzw. dodatków energetycznych), który został skierowany do dalszych prac Rządu i stanowi odpowiedź na potrzebę realnej, finansowej pomocy odbiorcom wrażliwym.
Eksperci dokonali przeglądu oraz zestawienia narzędzi i mechanizmów, pomocnych w ograniczaniu ubóstwa energetycznego – tych już dostępnych oraz nowych, wartych wprowadzenia do polityki publicznej, instrumentów i programów. Zebrano również propozycje koniecznych zmian, usprawniających ich działanie. Tak powstał dokument Bank Dobrych Praktyk. Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu w Polsce, zawierający podsumowanie najważniejszych, wartościowych praktyk służących redukcji ubóstwa energetycznego, szczególnie na poziomie lokalnym – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Dzięki pracom ekspertów ma zostać zrealizowany strategiczny cel zawarty w Polityce Energetycznej Polski do roku 2040.
Efektem prac zespołu są wchodzące w 2022 roku przepisy wprowadzające możliwości niefinansowego wsparcia odbiorców wrażliwych, jak np.:
- zakaz wstrzymania dostaw odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej oraz osób z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagającą wentylacji mechanicznej, w przypadku, gdy posiadają oni zaległości w płatnościach za energię elektryczną w miesiącach zimowych,
- możliwość zwrócenia się przez odbiorcę wrażliwego do sprzedawcy energii elektrycznej/paliw gazowych z wnioskiem o zastosowanie programu wsparcia wobec zaległych i bieżących należności, np. zastosowanie odroczenia terminu płatności, rozłożenie na raty, umorzenie czy na odstąpieniu od naliczania odsetek za nieterminową zapłatę.
źródło: www.gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.