.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Produkcja gazu w Gazpromie najniższa od 2008 roku

W lipcu rosyjski gigant gazowy wydobywał średnio 774 mln metrów sześciennych gazu dziennie, co oznacza spadek o 14 % względem czerwca.

Produkcja gazu w Gazpromie najniższa od 2008 roku [źródło: www.euractiv.pl]
Produkcja gazu w Gazpromie najniższa od 2008 roku [źródło: www.euractiv.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

 

Łotwa, na podstawie decyzji z połowy lipca, zawiesiła umowę o małym ruchu dla Rosjan z regionów przygranicznych.

W tym roku Gazprom wydobył o 12% gazu mniej w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Rosyjski koncern nie podaje dokładnego rozdzielenia eksportu surowca na konkretne kraje. W lipcu dostarczył średnio 206 mln m3 gazu do państw spoza byłego Związku Radzieckiego — to spadek o około 22 proc., porównując do poziomu z czerwca.

Od 27 lipca Gazprom zmniejszył dostawy przez Nord Stream 1 do ok. 20 % nominalnej zdolności przesyłowej gazociągu. Rosyjski koncern twierdzi, że musiał wyłączyć kolejną turbinę w głównej tłoczni gazociągu.

Z kolei 31 sierpnia Gazprom zaprzestał przesyłać gaz do Łotwy, która stała się kolejnym krajem, po Polsce, Bułgarii i Danii, do którego Gazprom wstrzymał dostawy gazu w związku z odmową płacenia przez te państwa za surowiec w rublach.

Jurij Barsukow z Kommersanta ocenił, że ograniczenie dostaw gazu przez Nord Stream 1 do Niemiec zmniejszyło tempo uzupełniania zapasów w magazynach niemieckich o połowę do 55 mln m sześc. dziennie w połowie czerwca — pisze portal Biznesalert.pl, który powołuje się na publikację rosyjskiego dziennika. Jednakże nawet obecne tempo uzupełniania zapasów pozwoli zebrać 90 proc. pojemności do pierwszego października (zgodnie z planem Komisji Europejskiej REPowerEU .), o ile Gazprom nie będzie ciął dalej.

 

Co ważne ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli w ubiegłym tygodniu porozumienie polityczne ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą. W ramach bezpieczeństwa energetycznego w UE państwa zgodziły się na zmniejszenie zapotrzebowania o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat, w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.

źródło: www.euractiv.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz