.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

PGE inwestuje dalej w fotowoltaikę — powstaną dwie farmy

Na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim powstaną dwie jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2. Wybuduje je PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE. Farmy mają powstać do końca maja 2023 r. w pobliżu Kopalni i Elektrowni Turów – oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycje zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

PGE inwestuje dalej w fotowoltaikę — powstaną dwie farmy [źródło: pgeeo.pl]
PGE inwestuje dalej w fotowoltaikę — powstaną dwie farmy [źródło: pgeeo.pl]

Budowa farm fotowoltaicznych PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2 na terenach sąsiadujących z Kopalnią i Elektrownią Turów to początek długofalowego programu Grupy PGE na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Kompleksu Turów. W ramach sześciu projektów, które docelowo mają wesprzeć realizację całego przedsięwzięcia, na terenie powiatu zgorzeleckiego mają powstać m.in. farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz magazyn energii- informuje PGE.

Reklama
oknonet.pl

 

Inwestycje fotowoltaiczne w województwie dolnośląskim są częścią wieloletniego Programu PV Grupy PGE. Jego celem jest uruchomienie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie P GE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Równie ważne jest to, że budując farmy PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2, na które pozyskaliśmy środki unijne, aktywnie włączamy się w proces transformacji energetycznej terenów wokół Kopalni i Elektrowni Turów – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

 

Instalacje PGE zostaną uruchomione w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii. W projekcie poza PGE biorą udział Zgorzelec, Sulików i Zawidów, a także dwie placówki zgorzeleckie: Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „NYSA” oraz zawidowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Docelowo planowane jest zbudowanie w najbliższych latach w powiecie zgorzeleckim dwóch farm i dwudziestu mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2,5 MW, jednej instalacji solarnej oraz 3 powietrznych pomp ciepła.

Szacuje się, że roczna produkcja energii elektrycznej z nowych źródeł osiągnie poziom ponad 2,6 GWh, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie ok. 2700 gospodarstw domowych oraz zredukować emisję CO2 o ok. 2 tys. ton.

źródło: pgeeo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz