![PGE Energia Odnawialna uruchomi koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaiczny [źródło: www.pgeeo.pl] PGE Energia Odnawialna uruchomi koło Bełchatowa regionalne centrum serwisowe do obsługi farm wiatrowych i fotowoltaiczny [źródło: www.pgeeo.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2021/11/7361bbb26772cb61c4479ffc09e9.jpeg)
Prace serwisowe będą przeprowadzać pracownicy spółki. Pod tym względem wyróżniamy się na tle innych, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu kilkudziesięciu ludzi konsekwentnie uniezależniamy się od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych. To rozwiązanie pozwala na szybsze działanie w sytuacji awarii, jest też korzystne ekonomiczne, bo jesteśmy w stanie samodzielnie, korzystając z centrum serwisowego, wykonywać wiele zaawansowanych technicznie prac na głównych komponentach. — mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Dużym plusem jest lokalizacja, dzięki temu, że nowa inwestycja znajduje się w centralnej części Polski, powinna stać się głównym magazynem części zamiennych dla potrzeb eksploatowanych przez spółkę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Składowane i przechowywane będą tu m.in. przekładnie, generatory, transformatory, a nawet tak duże elementy jak łopaty wiatraka.
Piaski mają stać się również zapleczem magazynowym dla planowanych inwestycji, które Grupa PGE planuje realizować w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa. Transformacja ta zakłada uruchomienie szeregu przedsięwzięć w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią konwencjonalną Elektrownię Bełchatów.
Jak informuje PGE, wśród planowanych inwestycji będą m.in. instalacje PV o łączne mocy ok. 600 MW. Według wstępnych założeń zostaną one zbudowane na kilku kompleksach działek o powierzchni całkowitej ponad 500 ha. Jedna z farm słonecznych powstanie w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów, natomiast druga m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców nazywanego potocznie „Bliźniaczą Górą Kamieńsk” lub „Górą Szczerców”. W tej samej lokalizacji mogą też powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 100 MW. Realizacja tych zamierzeń jest jednak uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.