Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Otwarcie ciepłowni geotermalnej w Toruniu

Minister Anna Moskwa podkreśliła -„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska”. Konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu 12 października 2022 r.

Otwarcie ciepłowni geotermalnej w Toruniu
Otwarcie ciepłowni geotermalnej w Toruniu [źródło: www.gov.pl]

Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w ostatnich latach.

Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od lat niepewność w relacjach biznesowych z Rosjanami, potwierdza słuszność dywersyfikacji dostaw gazu i wspierania innych gałęzi pozyskiwania ciepła– powiedziała.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, wody geotermalne stają się coraz ważniejszym komponentem polskiego ciepłownictwa.

Polski rząd od kilku lat realizuje szereg programów pomagających wielu gminom w poszukiwaniu, a później eksploatacji źródeł geotermalnych. Jednym z nich jest program o nazwie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, pozwalający sfinansować działania, które są niezbędne przy rozpoznawaniu tych źródeł. Mam nadzieję, że zapewnione przez NFOŚiGW 100% finansowanie odwiertów przyczyni się do zwiększenia zainteresowania samorządów powstawaniem podobnych ciepłowni jak ta w Toruniu– wyjaśniła.

Minister Anna Moskwa zauważyła, że ciepłownia geotermalna w Toruniu jest dowodem na to, że polska polityka energetyczna idzie w parze z dbaniem o środowisko naturalne.

Ta inwestycja to kolejny punkt na mapie Polski, który wykorzystując energię geotermalną, zapewnia ciepło i bezpieczeństwo mieszkańcom naszego kraju– dodała.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz