Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

NFOŚiGW przekaże ponad 10 mln zł na termomodernizację pięciu budynków

Wsparcie finansowe w wysokości ponad 10 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi poprawę warunków leczenia pacjentów oraz obniżenie kosztów zużycia energii w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Sp. z o.o. w Żyrardowie.

NFOŚiGW przekaże ponad 10 mln zł na termomodernizację pięciu budynków
NFOŚiGW przekaże ponad 10 mln zł na termomodernizację pięciu budynków [źródło: www.gov.pl]

Działania termomodernizacyjne obejmą budynki: Oddziału Neurologii i Reumatologii oraz Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Poradni Zdrowia Psychicznego, Przychodni Specjalistycznej, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Oddziału Medycyny Paliatywnej oraz Archiwum. Całkowita kwota inwestycji wynosi 17,3 mln zł, dotacja udzielona z programu pn.: „Budownictwo Energooszczędne, Cz. 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” w 95 proc. pokryje koszty przedsięwzięcia, które ma zostać zakończone w 2024 roku.

Umowa o dofinansowanie została podpisana 19 sierpnia br. w Żyrardowie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa zarządu CZMZ Sp. z o.o. w Żyrardowie Marcina Plutę. W uroczystości uczestniczyli także starosta powiatu żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz członkowie zarządu powiatu żyrardowskiego Stanisław Nalej i Krzysztof Rdest.

Każdy z nas odczuwa wzrost cen energii. Wywołała je Rosja, która gaz i ropę traktuje jako narzędzie realizacji swej zbrodniczej polityki. Swoje dołożyła Unia Europejska m.in. niemądrym i niesprawiedliwym systemem handlu, uprawnieniami do emisji CO2. Dlatego dziś jeszcze ważniejsze niż do tej pory stają się takie inwestycje, jak ta w Żyrardowie. Zmniejszenie zużycia energii to inwestycja w środowisko, ale też w nasze bezpieczeństwo. Oczywiście to także poprawa komfortu pracy załogi i pacjentów. Cieszę się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje kolejne miliony w Ziemię Żyrardowską. Wspieranie mniejszych miejscowości to jeden z naszych priorytetów – podsumowuje inwestycję poseł Maciej Małecki.

Głównym celem projektu jest ograniczenie zużycia energii finalnej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Inne działania przewidują także termoizolację oraz wymianę źródeł ciepła (w tym montaż instalacji OZE) a także wdrożenie systemu sterowania energią we wszystkich budynkach. Prace zrealizowane w obiektach przyniosą efekt w postaci modernizacji instalacji c.o. oraz c.w.u., docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropodachów i stropów tarasów zewnętrznych oraz wymianę drzwi zewnętrznych i okien. Przewidziano również
unowocześnienie wentylacji, uruchomienie nowego oświetlenia oraz montaż 4 instalacji fotowoltaicznych (o łącznej mocy 28,6 kW). Powierzchnia budynków objętych termomodernizacją to: 5 661,60 m2.

Tak jak w przypadku dzisiejszego przedsięwzięcia, w ramach renowacji istniejących budynków użyteczności publicznej, Narodowy Fundusz umożliwia wykorzystywanie inteligentnych rozwiązań i energooszczędnych materiałów. Budynki publiczne generują duże zużycie energii i odpowiadają za znaczną część emisji dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego też starania na rzecz efektywności energetycznej muszą być konsekwentnie i intensywnie realizowane. Ma to kluczowe znaczenie w osiąganiu celów neutralności klimatycznej i jest zgodne z założeniami polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej – podkreśla Artur Michalski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planowanym efektem ekologicznym projektu będzie m.in. zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (CI) – o 7 804,39 GJ/rok oraz redukcja emisji CO2 do atmosfery — o 704,97 ton /rok, ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych sięgnie natomiast – 27,24 MWh/rok.

 

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz