Reklama
oknonet.pl

Net-billing – zasady rozliczenia prosumentów

Net-billing to system rozliczania energii elektrycznej, który od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje nowych prosumentów w Polsce. Zastąpił wcześniejszy system opustów (net-metering), wprowadzając bardziej rynkowe podejście do zarządzania nadwyżkami energii z instalacji fotowoltaicznych.

Net-billing – zasady rozliczenia prosumentów
Net-billing – zasady rozliczenia prosumentów

 

Reklama
noxaeurope.com 20.05.25

System net-billingu różni się od wcześniejszego modelu net-meteringu tym, że energia nie jest „magazynowana” wirtualnie w sieci, lecz sprzedawana i kupowana po cenach rynkowych. Prosumenci stają się faktycznymi uczestnikami rynku energii, co oznacza:

  • Sprzedaż nadwyżek po aktualnych cenach giełdowych.
  • Zakup brakującej energii według taryf detalicznych.
  • Pełne ponoszenie kosztów dystrybucji oraz opłat stałych.

Nowelizacja ustawy o OZE z 27 grudnia 2024 r. wprowadziła przelicznik 1,23 do wartości energii oddawanej przez prosumentów do sieci. Oznacza to, że depozyt prosumencki za energię przekazaną do sieci będzie powiększany o 23%, co ma przełożyć się na większą opłacalność inwestycji w mikroinstalacje OZE i niższe rachunki za energię pobieraną z sieci. Prosumenci ponoszą koszty przesyłu energii oraz utrzymania infrastruktury sieciowej, co wpływa na końcową opłacalność inwestycji.

Net-billing opiera się na wartościowym rozliczeniu energii. Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną i oddana do sieci jest przeliczana na złotówki według rynkowej ceny energii w momencie jej eksportu. Środki te trafiają na tzw. depozyt prosumencki wirtualne konto prowadzone przez sprzedawcę energii.

Odpowiedź brzmi: tak. Jeżeli po upływie 12 miesięcy od zdeponowania środki nie zostaną wykorzystane na zakupy energii, to powstanie nadpłata. Podlega ona zwrotowi. Maksymalna kwota zwrotu jest równowartością 20% wartości energii elektrycznej sprzedanej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Prosumenci korzystający z godzinowych cen mogą zyskać 30%.

Długość okresu zwrotu inwestycji w instalację zależy od wydatków poniesionych na wejściu. Chcesz zmniejszyć koszty własne budowy fotowoltaiki? Skorzystaj z możliwości, które stwarza Program Mój Prąd 6.0. To już szósta odsłona popularnego programu dotacji, który jest adresowany do obecnych i przyszłych prosumentów. Możesz zyskać nawet do 23 000 zł (na instalację PV z magazynem energii). Jednym z warunków jest przejście na system net-billing. To jeszcze jedno potwierdzenie opłacalności tej formy rozliczania własnej produkcji prądu. Choć wymaga większej aktywności w zarządzaniu zużyciem oraz uwagi wobec zmienności cen rynkowych, oferuje liczne korzyści – od oszczędności finansowych po wsparcie ekologicznej transformacji energetycznej. Dla osób planujących inwestycję w fotowoltaikę lub chcących zoptymalizować swoje wydatki na prąd, net-billing może być atrakcyjnym rozwiązaniem.

Tauron

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz