Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Mądre zarządzanie ciepłem to dobry sposób na oszczędzanie energii!

W kampanii „Oszczędzamy energię” przygotowaliśmy informacje na temat prostych i skutecznych sposobów zmniejszania zużycia energii. Większość z nich nie wymaga dodatkowych wydatków, ale warto o nich przypominać by dobre praktyki stały się naszą codziennością, a zarządzanie wydatkami było bardziej efektywne. Jeśli mamy wrażenie, że większość z nich znamy, a mimo wszystko coś nam ucieka, to być może jest to ciepło. W tym artykule serwujemy garść informacji, jak świadomie nim zarządzać i tym samym zaoszczędzić energię!

Mądre zarządzanie ciepłem to dobry sposób na oszczędzanie energii!
Mądre zarządzanie ciepłem to dobry sposób na oszczędzanie energii!

1 stopień mniej to 100 zł więcej!

Mądre zarządzanie ogrzewaniem w domu to sposób nie tylko na zaoszczędzenie energii, ale i niższe rachunki za ciepło, ma też wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Szczególnie zasadne jest obniżanie temperatury na noc, bo wspomaga to jakość snu i poprawia stan naszego zdrowia. Jeśli o tej porze utrzymamy w pomieszczeniach temperaturę na poziomie 18 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia 20 stopni, to pozwoli nam to na zaoszczędzenie aż 10 proc. energii.

Warto też przykręcić ogrzewanie (nie wyłączając całkowicie) na czas, w którym nie ma nikogo w domu. Przez wiele godzin obecności poza domem spowodowanej edukacją bądź pracą, ciepło jest niewykorzystywane.

Obniżenie temperatury wpływa na nasze rachunki. Jeśli zdecydujemy się ustawić temperaturę o 1 stopień Celsjusza niższą możemy zaoszczędzić rocznie od 109 zł (mieszkanie 50 m2) do 152 zł (75 m2). Jeżeli temperaturę zmniejszymy o 2 stopnie Celsjusza, to uzyskamy oszczędności od 218 do 305 zł rocznie na rachunkach za ciepło[1]!

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach nie jest łatwe, ale się opłaca. Jak więc można to robić?

Kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach możemy utrzymać dzięki różnego rodzaju termoregulatorom. Na rynku dostępne są już takie urządzenia, które pozwalają na bardzo precyzyjne planowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, w różnych porach dnia i tygodnia. Są też takie, którymi można sterować zdalnie. Wystarczy jednak, że będziemy prawidłowo korzystać z termozaworów, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 25 proc.!

Mądrze reguluj ciepło – termozawory, termostaty

Ustaw termozawory na dwie lub trzy kreski i pamiętaj, że jeśli w pomieszczeniu jest kilka grzejników, wszystkie powinny być ustawione na tę samą temperaturę. Ustawienie ich w pozycji 2 – 2,5 kresek powinno zapewnić temperaturę 16 – 18 stopni Celsjusza – odpowiednią np. w sypialni. Pozycja 3 – 3,5 da nam komfortową temperaturę w pomieszczeniach wspólnych i pokoju dziecięcym – 20 do 22 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że w łazience temperatura powinna być wyższa, aby uniknąć wilgoci, z kolei w kuchni niższa.

Przy pomocy inteligentnych termostatów, wyposażonych w elektroniczny programator, nie musimy myśleć o przykręcaniu kaloryferów, bo zrobią to za nas. Są nawet takie modele, które podczas wietrzenia automatycznie dostosują ogrzewanie. Dzięki nim mamy możliwość ustawienia nawet kilku programów jednocześnie – z osobną temperaturą dla każdego pomieszczenia lub dostosowanych do trybu życia domowników. Przykładowo, gdy zwykle jesteśmy w domu rano i popołudniu oraz w weekendy, temperaturę możemy ustawić w tym czasie wyższą, a podczas nieobecności niższą. Niektóre modele umożliwiają sterowanie zdalne. Takie rozwiązanie przydatne jest na przykład, gdy jesteśmy na wyjeździe. Możemy wtedy zaprogramować, że pomieszczenia ogrzeją się do odpowiednich temperatur na czas powrotu.

Zatrzymaj ciepło – prawidłowe wietrzenie

Niezależnie od tego, jak nowoczesne urządzenia zastosujemy w naszych domach, to może zdarzyć się, że ciepło wymknie się spod naszej kontroli. Może uciekać nieszczelnymi i niewyregulowanymi oknami i drzwiami lub podczas wietrzenia. Ograniczyć straty ciepła i energii możemy także pamiętając o zamykaniu drzwi w pokojach. Jest to szczególnie ważne, gdy różnicujemy temperatury w zależności od pomieszczenia (przykładowo różnica między temperaturą w sypialni i łazience może sięgać czterech stopni).

Jeśli nie mamy nowoczesnych termostatów, podczas wietrzenia możemy uniknąć niepotrzebnych strat ciepła dzięki zastosowaniu poniższych rad:

  • Przed każdym planowanym wietrzeniem dobrą praktyką jest wyłączenie grzejników – najlepiej jest zakręcić zawory na ok. 10 minut wcześniej.
  • Podczas chłodnych dni lepiej wietrzyć krótko a intensywnie – energia cieplna skumulowana w ścianach, podłodze, stropie czy meblach szybko przywróci nam dawny komfort termiczny.
  • Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia pomieszania, spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty.
  • Zamiast uchylenia okna należy otworzyć je na oścież na kilka minut, oczywiście przy wyłączonych grzejnikach.

Zużywanie się okien i drzwi pod wpływem warunków atmosferycznych oraz normalnego użytkowania jest naturalnym procesem, o którym trzeba pamiętać chcąc efektywnie zarządzać ciepłem w domu. Zatem naszym nawykiem powinno się stać sprawdzanie ich stanu i regulowanie przed każdym sezonem grzewczym. Systematyczna regulacja pozwoli zapobiec też zjawisku „opadania” skrzydeł okiennych oraz umożliwi kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez okno.

Uwolnij potencjał ciepła – ekrany zagrzejnikowe

Ekrany zagrzejnikowe zabezpieczają przed ucieczką ciepła do ściany i oddają do pomieszczenia aż 90 proc. ciepła emitowanego przez tylną część kaloryfera. To proste do zastosowania i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które dzięki swojej specjalnej budowie odbija lub absorbuje ciepło. Pozwala to na zwiększenie mocy grzejnika o kilka procent i pełnić funkcję bardzo prostego magazynu ciepła. Warto zwrócić uwagę na jaki rodzaj ekranu się decydujemy. Należy unikać takich, które mogą wręcz zaburzać działanie kaloryferów zmniejszając ich wydajność. Ekrany zalecane są przede wszystkim do grzejników żeliwnych, mają uzasadnienie również w nowszych grzejnikach.

Efektywne wykorzystanie użytkowanych pomieszczeń i ich wyposażenia nie tylko ograniczy straty ale i uwolni potencjał ciepła. Należy odsłonić grzejniki, bo zastawienie ich meblami lub zasłanianie zasłonami i firankami ogranicza ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń. Dobrą praktyką jest także zasłanianie i odsłanianie okien w zależności od pory dnia. W czasie słonecznych dni warto odsłonić okna, pozwalając by promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzały pomieszczenie. Na noc zaś należy wykorzystać zamontowane żaluzje, zasłony lub okiennice, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz