Reklama
https://h2poland.com.pl/

Jubileuszowe targi Enex zakończone sukcesem!

Dla miłośników energooszczędnych i ekologicznych technologii z sektora OZE to właśnie Kielce stanowią najważniejszy punkt na mapie Polski! 25. edycja targów Enex okazała się być rekordową pod wieloma względami. W Targach Kielce swoją ofertę zaprezentowało 323 firmy z 15 krajów, a kielecki ośrodek odwiedziło ponad 19,5 tysiąca zwiedzających. W tym samym czasie odbyły się również Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.

Jubileuszowe targi Enex zakończone sukcesem!
Jubileuszowe targi Enex zakończone sukcesem!

W jubileuszowej, 25. edycji Targów Enex wzięły udział 323 wiodące firmy w branży energetycznej z 15 krajów prezentujących najnowsze energooszczędne i ekologiczne technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii. W ofercie Wystawców spotkania branży energetycznej nie zabrakło m.in. prezentacji nowoczesnych systemów grzewczych oraz wentylacyjnych, najnowszych rozwiązań fotowoltaicznych oraz magazynów energii, rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, a nawet technologii wodorowych.

Reklama
oknonet.pl

Premierowe pokazy i najnowsze rozwiązania w sektorze odnawialnych źródeł energii

Podczas pierwszego dnia targów Enex miały miejsce premierowe prezentacje takich rozwiązań jak: pionierskie pompy ciepła Aquarea A2W z serii K i L od Panasonic, najnowsze wersje liczników pomiaru zużycia prądu Smart Meter od firmy Fronius, technologia budowy drewnianych domów panelowych wykorzystujących technologię CLT od KENO Home, seria systemu magazynowania energii dla gospodarstw domowych iStoragE od firmy Kehua oraz premiera SOFAR 110-125KTLX-G4 – produkt prezentowany przez firmę Energynat. Nie zabrakło premier również drugiego dnia targów: Viessmann z premierą „niewidzialnych systemów grzewczych”, BRUK-BET PV z pokazem nowego falownika, Mitsubishi Electric z nową pompą ciepła na czynnik chłodniczy R290 oraz Hypontech Polska z hybrydowym rozwiązaniem. W trakcie targów Enex swoją premierę miał TIGO EI Residential – Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie dodatkowo zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun. Krajowe i światowe nowości można było spotkać również na stoiskach Wystawców.

Technologia Rolls-Royce prezentowana na targach Enex

Po raz pierwszy w Polsce, podczas targów Enex brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce SMR zaprezentowało technologię budowy małych elektrowni produkujących wodór, który może zasilać miasta lub przemysł. Wybrana technologia ma umożliwić realizację zeroemisyjnych celów energetycznych Centralnego Klastra Wodorowego, powołanego przez Świętokrzyską Grupę Industria, liczącego 50 podmiotów – instytucji, samorządów i firm. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 000 ton rocznie. W trakcie pierwszego dnia jubileuszowego spotkania branży energetycznej do Klastra dołączyły również Targi Kielce.

Najlepsi w branży energetycznej docenieni

Podczas jubileuszowej gali targów Enex nagrodzono firmy, które zdaniem komisji konkursowej pokazały na wystawie najciekawsze produkty. Wyróżniono również przedsiębiorstwa, które mogły się pochwalić innowacyjnym sposobem prezentacji oferty – w formie stoiska. W siedmiu kategoriach przyznano 17 medali i wyróżnień. Natomiast w ramach Top Design nagrodzono i wyróżniono 18 firm. W kategorii „Energia Słoneczna” Medal Targów Kielce otrzymała firma Bruk-Bet sp. z o.o. z Żabna za Moduły Bruk-Bet Fotowoltaika z ogniwami nTYPE Seni Perfect Edge. Wyróżnienie w tej samej kategorii trafiły do: Sungrow Polska Sp. z o.o. z Warszawy za Falownik modułowy 1+X(SG1100UD), firmy Bravos sp. z o.o. z Gorzowa Wielkopolskiego za Ionic Roof Wand oraz do firmy Alpha ESS Europe GmbH z Niemiec za hybrydowy falownik z magazynem energii Smile T-10-HV. W kategorii „Diagnostyka w fotowoltaice” Medal Targów Kielce zdobyły: firma Sonel S.A. ze Świdnicy za Zestaw PVM-1020 KIT oraz Politechnika Świętokrzyska, CENWIS – Centrum Naukowo – Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii za „Kompleksową usługę badań Modułów PV w aspekcie elektrycznym, termowizyjnym i elektroluminescencyjnym”.

Medalem Targów Kielce w kategorii „Pompy ciepła” nagrodzeni zostali: Solgen Sp. z o.o. z Krakowa za Pompę ciepła VGE ECO AIR, firma IGLOO Sp. z o.o. z Nowego Wiśnicza za Pompę ciepła IGLOO MultiTherma, Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. z Warszawy za ETHEREA oraz Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.) z Warszawy za POZ-WZ80VAA – pompę ciepła na czynnik R290(Propan).

W kategorii „Systemy hybrydowe” doceniono Medalem Targów Kielce firmę CR-GAMA Sp. z o.o. z Bielsko – Białej za Regulator napięcia fazowego, firmę Viessmann Sp. z o.o. z Wrocławia za Viessman Invisible – kompaktowy system ogrzewania i wentylacji. Wyróżnienie w tej samej kategorii trafiło do firmy Immergas Polska Sp. z o.o. z Łodzi za Immergas Victrix Hybrid Plus. Medal Targów Kielce w kategorii „Systemy wentylacji” otrzymała firma Kosmopell z Dobrodzienia za zdecentralizowaną, kompaktową jednostkę wentylacyjną LG100, a wyróżnienie w kategorii „Magazyny energii” trafiło do Mar-Bud Sp. z o.o. z Warszawy za Akumulator Chłodu ICEON. Firma Platinet S.A. z Krakowa została doceniona wyróżnieniem w kategorii „Elektromobilność” za Uniwersalną ładowarkę Type 2 6m 32A 16kW z sześcioma adapterami – PC050EV .

W trakcie targów Enex przyznano również wyróżnienia i nagrody za aranżację stoiska targowego i sposób promocji. Wyróżnienia Top Design otrzymały stoiska takich firm jak: Jolywood (Taizhou) Solar Technology z Chin, EC GROUP Sp. z o.o., Wienkra Sp. z o.o. z Krakowa, SMA Solar Technology AG z Niemiec, CORAB SA z Olsztyna, ENERGYNAT Sp. z o.o. z Marek, ASTRONERGY NEW ENERGY TECHNOLOGY z Singapuru, Mitsubishi Electric Europe B.V. Oddział w Polsce z Warszawy, RENAC Power Technology z Chin. Nagrodą Top Design uhonorowano dziewięć stoisk takich firm jak: Jiangsu Zhongqing Photovoltaic z Chin, 4EN SA z Warszawy, SOFAR , BayWa r.e. Solar Systems z Niemiec, MP SOLAR GROUP Sp. z o. Generalny Dystrybutor GROWATT z Rudy Śląskiej, GoodWe Europe GmbH z Chin, BYD BatteryBox – EFT-Systems z Niemiec, SolaX Power Network Technology (Zhe jiang) Co.,Ltd z Chin, Ginlong Technologies Co., Ltd. z Chin.

Branżowe seminaria, fora i konferencje: o pompach ciepła, fotowoltaice i magazynach energii

Przedstawiciele branży fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz pasjonaci energetyki słonecznej podczas targów Enex mogli wziąć udział w Forum Fotowoltaicznym Solar+ , ogólnopolskiej konferencji poświęconej branży PV, kwestiom związanym z przyszłością fotowoltaiki w Polsce, czy dynamicznemu rozwojowi magazynów energii. W trakcie targów zorganizowano również XVI Forum Pomp Ciepła, które było okazją do poznania nowości technicznych i produktowych z branży pomp ciepła i techniki grzewczej, możliwości dofinansowań na ten rodzaj technologii oraz wymiany doświadczeń branży instalacyjnej. Osoby zainteresowane najnowszymi trendami, projektami i rozwiązaniami w dziedzinie magazynów energii mogły wziąć udział w V edycji konferencji ENERGIA PL, która odbyła się pierwszego dnia spotkania branży energetycznej. To wydarzenie przeprowadzone zostało w czterech grupach tematycznych: prawo, systemy zarządzania energią, produkty finansowe oraz przykłady rynkowych realizacji i magazynów energii. W trakcie targów Enex można było wziąć udział w szkoleniu Solacademy pt. ”Zestawy do magazynowania energii – poznaj gotowe rozwiązania” prowadzone przez Damiana Wilczka oraz w seminarium pt. „Rozproszony system regulacji parametrów sieci niskiego napięcia”, w której prelegentem był prof. dr hab. inż. Zbigniew Krzemiński – Prezes Zarządu MMB Drives,

Widowiskowy turniej dla instalatorów fotowoltaiki na żywo podczas targów Enex

Jeden z Wystawców – firma Corab S.A. zorganizowała w trakcie pierwszego dnia targów Enex widowiskowy turniej „Instalator Roku”, w którym wzięło udział sześć najlepszych firm w branży fotowoltaicznej w Polsce: Voltaic System, Zielona Firma, NEO Technika, EKO PRIME, Instalacyjni.pl oraz Solego – Energia Odnawialna. Szósta edycja wydarzenia była okazją do zaprezentowania sprawności, wiedzy oraz pracy zespołowej, ponieważ zespoły musiały zmierzyć się w trzech etapach: Teleturniej, Sztafeta oraz Wielki finał. Zwycięzcą wielkiego finału okazała się Zielona firma z Krakowa.

Strefa Elektromobilności z kilkunastoma autami elektrycznymi i hybrydowymi

Po raz kolejny do dyspozycji gości targów Enex była Strefa Elektromobilności z najnowszymi modelami aut elektrycznych i hybrydowych, a nawet z samochodem wodorowym Toyota Mirai. Zwiedzający mogli nie tylko zobaczyć z bliska, ale również przejechać się takimi modelami jak: Mercedes EQB, EQC, EQS oraz EQS SUV, Fiat 500 i Fiat Ducato, Citroen eC4, Mazda MX-30 i CX-60, Mercedes eVito furgon, hybrydowy Jeep Grand Cherokee, Hyundai Kona Electric, Hyundai Ioniq 5, Peugot e-2008 oraz Opel Mokka-e. Auta udostępnione zostały dzięki współpracy z autoryzowanymi dealerami samochodów: Toyota & Lexus Romanowski Kielce, Folwarkiem Samochodowym w Kielcach, Polskim Związkiem Motorowym, Autoryzowanym Dealerem Mercedes-Benz Nobile Motors w Kielcach oraz Mazda Matsuoka Kielce. Każdy, kto przyjechał swoim samochodem elektrycznym na targi mógł bezpłatnie naładować swoje auto. Do dyspozycji gości było 10 stacji ładowania umieszczonych na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

Strefa YouTubera i dziesięciu najbardziej znanych polskich Youtuberów branży OZE

Po raz pierwszy, podczas targów Enex powstała Strefa Youtuberów, w której można było spotkać dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych Youtuberów z zakresu odnawialnych źródeł energii, elektromobilności oraz inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań technologicznych. W ciągu dwóch dni targów zorganizowano dwa spotkania live z zaproszonymi Youtuberami: Waldkiem z kanału „Pompa ciepła i PV”, Sławomirem – prowadzącym kanał „Panele fotowoltaiczne”, Maciejem z „HOLIBOOD – Zdrowy Dom”, Michałem z kanału „Na prąd po Polsce”, Bartoszem ze „Smart Dom 2.0.”, Hubertem z MAXISERVICEDIY, Piotrem „Ekoniezależny”, Robertem z kanału „mrAkumulator”, Tomaszem z „Tomasz Żyłka PV” oraz Waldemarem z „Zeptobox”.

Na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapraszamy w 2024 roku!

Źródło: targikielce.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz