.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce — nowa kampania

Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii — mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle.

Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce — nowa kampania [źródło: www.gov.pl]
Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce — nowa kampania [źródło: www.gov.pl]

Inauguracja ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu odbyła się w dniu wczorajszym tj.: 31.03.2022 roku. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Reklama
oknonet.pl

 

Niezwykle istotna będzie budowa zaufania odbiorców do nowych rozwiązań i ich zaangażowania, co stawiamy sobie za cel, inaugurując dzisiejszą konferencją ogólnopolską kampanię „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Liczymy, w wypełnianiu tej misji, na aktywne wsparcie regulatora rynku energii, przedsiębiorstw energetycznych, administracji lokalnej w całej Polsce oraz mediów, które zechcą szerzej rozpowszechniać wiedzę na temat inteligentnych sieci elektroenergetycznych, inteligentnego systemu opomiarowania oraz korzyści z instalacji i użytkowania liczników zdalnego odczytu — mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Piotr Dziadzio. W konferencji wzięli udział także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin i Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina.

 

Celem spotkanie było popularyzowanie wiedzy na temat korzyści, podejmowanych działań i planów wykorzystania inteligentnych funkcjonalności sieci elektroenergetycznych (Smart Grids), zastosowania nowych technologii w energetyce i inteligentnych liczników zdalnego odczytu (LZO).

 

Rolę i zadania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE) przybliżył Lesław Winiarski z PSE S.A., a temat cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji w energetyce był przedmiotem prezentacji Ludwika Tomaszewskiego ze spółki Energa Operator. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusjach – stacjonarnie lub zdalnie-mówił Łukasz Bartuszek z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

Badania opinii publicznej przeprowadzone wiosną 2021 roku wskazały, że Polacy popierają digitalizację polskiej energetyki i chcą wiedzieć więcej na temat inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Uczestnicy badania podkreślili, że najlepszym rozwiązaniem, które uporządkowałoby oraz poszerzyłoby ich wiedzę, jest kampania edukacyjno-informacyjna.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło projekt pn. „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”, która przyczyni się do efektywnego wykorzystania sieci energetycznych oraz oszczędności energii w gospodarstwach domowych. Realizacja projektu, a więc szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, zaplanowana jest na lata 2019-2023 – powiedział Piotr Dziadzio.

źródło: www.gov.pl

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz