Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

European Energy w Polsce podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju Power-to-X

European Energy i dwie gminy – Barwice i Grzmiąca – chcą zbadać możliwości rozwoju produkcji zielonych paliw w Polsce. Strony podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii.

European Energy w Polsce podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju Power-to-X
European Energy w Polsce podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju Power-to-X

Wpływy podatkowe i tworzenie miejsc pracy, zwiększenie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna to tylko niektóre z korzyści, jakie widzimy przynajmniej dla naszego samorządu, lokalnej społeczności i regionu w związku z potencjałem realizacji rzeczonego projektu. Grzmiąca ma już pozytywne doświadczenia z European Energy, bo to właśnie w naszej gminie zlokalizowane są niektóre części pomorskiego portfela wiatrowego. Dlatego chętnie rozszerzymy naszą współpracę – powiedział Patryk Makowski, Wójt Gminy Grzmiąca.

Memorandum zostało podpisane przez Knuda Erika Andersena, dyrektora generalnego European Energy, Roberta Zborowskiego, wiceburmistrza Gminy Barwice i Patryka Makowskiego, wójta Gminy Grzmiąca. Porozumienie jest formą wzajemnego zobowiązania do podjęcia dyskusji na temat możliwości rozwoju i eksploatacji projektów energii odnawialnej na terenie gminy Barwice i gminy Grzmiąca. Strony mają również zbadać możliwości budowy zakładu produkcji zielonego e-metanolu i sprawdzić możliwości jego dostaw do różnych gałęzi przemysłu.

Potencjał przyszłego projektu musi zostać szczegółowo przeanalizowany. Wstępne badania muszą uwzględniać analizę środowiskową oraz konstruktywny dialog z lokalnymi mieszkańcami, sąsiadami i zainteresowanymi stronami.

Polska jest jednym z kluczowych rynków europejskiej energetyki. Power-to-X i produkcja e-metanolu to ważny krok w zielonej transformacji. Pozwala nam zelektryfikować niektóre z trudnych do zlikwidowania sektorów, takich jak transport ciężki, żegluga, lotnictwo i produkcja chemiczna. Ta współpraca to doskonała okazja, aby podzielić się naszą dotychczasową wiedzą i doświadczeniami na polskim rynku, który przechodzi właśnie transformację energetyczną i zmienia kurs w stronę zielonej gospodarki – powiedział Knud Erik Andersen, Dyrektor Generalny European Energy.

Podpisanie memorandum miało miejsce w Warszawie podczas duńskiej wizyty królewskiej w Polsce 31 stycznia 2024 r., z udziałem wszystkich stron memorandum i obecności Jego Królewskiej Mości Króla Danii Fryderyka X, a także przedstawicieli polskiego i duńskiego rządu.

European Energy jest globalnym deweloperem i inwestorem energii odnawialnej. Spółka powstała w 2004 roku w Danii. Obecnie działa w 28 krajach na 4 kontynentach. Przy wsparciu i nadzorze 700 pracowników trwają prace nad projektami w zakresie energii słonecznej i wiatrowej, magazynowania energii oraz technologii Power-to-X o łącznej mocy 60 GW.

Spółka jest jedną z wiodących sił na świecie, jeśli chodzi o rozwój i budowę instalacji Power-to-X. European Energy buduje obecnie pierwszą na świecie komercyjną instalację na dużą skalę do produkcji e-metanolu w Danii, która ma zostać uruchomiona w 2024 roku.

W Polsce European Energy zainstalowała elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy ponad 130 MW, a w przygotowaniu jest 5 GW nowych projektów z obszaru OZE.

Źródło:  Eastern Europe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz