Reklama
henkel-adhesives.com 04.05.2026

„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” – drogowskazem ekspertów do bezpieczeństwa energetycznego Polski

Aktualna sytuacja energetyczna, a także wojna na Ukrainie spowodowała konieczność uniezależnienia i zdefiniowania na nowo polskiej polityki energetycznej na kolejne dekady. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 roku w ramach zielonej transformacji energetycznej wymaga szybkich i konkretnych decyzji. Gotowym planem dojścia Polski do neutralności klimatycznej i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw paliw ma być opublikowany właśnie „Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej”.

„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” - drogowskazem ekspertów do bezpieczeństwa energetycznego Polski [źródło: psew.pl]
„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” - drogowskazem ekspertów do bezpieczeństwa energetycznego Polski [źródło: psew.pl]

Bezpieczeństwo energetyczne to dziś nasz wspólny cel. Dlatego opracowaliśmy „Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” – dokument, który dla wielu może stanowić przewodnik po ścieżce przekształceń i wskazówki, gdzie najbardziej wzmacniać działania i aktywność zarówno z poziomu państwa, regionu jak i z poziomu lokalnego. To unikatowe opracowanie, które pokazuje transformację energetyczną w ujęciu całościowym i systemowym, a nie tylko w poszczególnych jej obszarach. Nasze opracowanie to zbiór 10 prostych zasad, który wyłącznie stosowane równolegle przyniosą spodziewany efekt dobrej zmiany. Zielona transformacja musi bowiem objąć wszystkie dziedziny życia oraz gospodarki, a nie tylko jednostkowe elementy – mówi Anna Kornecka, Dyrektor Instytutu Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Reklama
oknonet.pl

 

Dekalog proponuje działania w obszarze zarządzania strategicznego i planowania. Zawiera także bardziej szczegółowe wskazania takie jak rozwój OZE i atomu czy technologii wodorowych. Eksperci uwzględnili w nim konieczne działania w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznych czy elektryfikacji naszej gospodarki. Opracowanie buduje fundamenty zielonej i innowacyjnej gospodarki, wykorzystując do tego wszelkie możliwe do pozyskania fundusze krajowe i unijne. Pokazuje społeczny aspekt transformacji energetycznej i dekarbonizacji, w tym jej zadania i szanse. Dokument dostrzega również ważną rolę samorządów lokalnych, wzmacniając ich niezależność energetyczną oraz wartość edukacji czy nauki w tak trudnym, jak transformacja energetyczna, procesie.

 

Przedstawiamy, krok po kroku, dziesięć najważniejszych obszarów, w których identyfikujemy potrzebę natychmiastowego działania, tak aby wykorzystać wszelkie szanse, jakie wynikają z dążenia europejskiej gospodarki do neutralności klimatycznej i uniezależnienia wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych. Dokument opracowaliśmy we współpracy z ekspertami z różnych środowisk, organizacji, think tanków, którzy zjednoczyli siły, aby zaproponować kierunki transformacji energetycznej naszego kraju w drodze do zeroemisyjności. To gotowy, spójny plan, co do którego wszyscy jesteśmy zgodni – musi być zrealizowany – mówi Michał Niewiadomski, publicysta energetyczno-klimatyczny, założyciel Klubu Energetycznego.

 

Przyszłością jest elektryfikacja wszystkich sektorów gospodarki w oparciu o źródła zeroemisyjne. Wysokie ceny paliw kopalnych i ryzyko przerwania dostaw przyśpieszą transformację energetyczną i rozwój nowych technologii – w transporcie, ciepłownictwie, przemyśle. Bezpieczeństwo energetyczne będzie mieć nowy wymiar – będzie się opierało na zapewnieniu stabilnych i niezawodnych dostaw energii w oparciu o źródła lokalne, odnawialne – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

 

Dziś, znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, i dziś trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest kierunek rozwoju naszego kraju na kolejne lata, ale i dziesięciolecia. Z drugiej strony Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a Unia chce być neutralna klimatycznie do roku 2050. Nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty i osiągalny. Do tego, to właśnie dziś, Unia przeznacza ogromne nakłady na sfinansowanie zielonych inwestycji i naszym zadaniem jest je właściwie wykorzystać i nie zaprzepaścić tej historycznej szansy, aby koszt transformacji energetycznej Polski rozłożony był równomiernie na wszystkie kraje UE, a nie tylko obciążał mieszkańców naszego kraju – mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

 

Realizacja dekalogu nie będzie prosta, ale brak realizacji wskazanych w nim kroków oznacza zagrożenie naszego bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenie suwerenności, a także zepchnięcie na margines gospodarczy naszych firm, które nie będą w stanie zredukować swojego śladu węglowego. Nie możemy również zapominać o przyszłych pokoleniach – to dla nich musimy zbudować sektor energetyki oparty o czyste technologie wytwórcze, dzięki czemu możliwe będzie życie w zdrowym i czystym otoczeniu – dekalog to właśnie taka wizja. Nie istnieje dziś technologia, na której możemy w 100% zbudować naszą niezależność energetyczną w zgodzie z klimatem. Ale powinniśmy szukać takich kierunków rozwoju oraz inwestycji, w których najlepiej i najefektywniej będziemy tworzyć krajowy łańcuch dostaw: dostarczymy kompetencje, komponenty, usługi i miejsca pracy w wielu nowych sektorach gospodarki – podsumowuje Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” obejmuje:

  1. DOBRY PLAN DLA TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ W POLSCE,
  2. ROZWÓJ OZE I ENERGETYKI JĄDROWEJ
  3. MODERNIZACJA SIECI,
  4. NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA SAMORZĄDÓW,
  5. ELEKTRYFIKACJA GOSPODARKI,
  6. ROZWÓJ TECHNOLOGII WODOROWYCH,
  7. REZYGNACJA Z WĘGLA, TROSKA O KLIMAT I ŚRODOWISKO,
  8. ROZSĄDNE INWESTYCJE I ROZWÓJ NOWYCH TECHNOLOGII,
  9. BUDOWA ZIELONEJ GOSPODARKI,
  10. EDUKACJA

źródło: psew.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz