![„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” - drogowskazem ekspertów do bezpieczeństwa energetycznego Polski [źródło: psew.pl] „Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” - drogowskazem ekspertów do bezpieczeństwa energetycznego Polski [źródło: psew.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2022/04/lightbulb-2631864_1920-1030x538.jpg)
Bezpieczeństwo energetyczne to dziś nasz wspólny cel. Dlatego opracowaliśmy „Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” – dokument, który dla wielu może stanowić przewodnik po ścieżce przekształceń i wskazówki, gdzie najbardziej wzmacniać działania i aktywność zarówno z poziomu państwa, regionu jak i z poziomu lokalnego. To unikatowe opracowanie, które pokazuje transformację energetyczną w ujęciu całościowym i systemowym, a nie tylko w poszczególnych jej obszarach. Nasze opracowanie to zbiór 10 prostych zasad, który wyłącznie stosowane równolegle przyniosą spodziewany efekt dobrej zmiany. Zielona transformacja musi bowiem objąć wszystkie dziedziny życia oraz gospodarki, a nie tylko jednostkowe elementy – mówi Anna Kornecka, Dyrektor Instytutu Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Dekalog proponuje działania w obszarze zarządzania strategicznego i planowania. Zawiera także bardziej szczegółowe wskazania takie jak rozwój OZE i atomu czy technologii wodorowych. Eksperci uwzględnili w nim konieczne działania w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznych czy elektryfikacji naszej gospodarki. Opracowanie buduje fundamenty zielonej i innowacyjnej gospodarki, wykorzystując do tego wszelkie możliwe do pozyskania fundusze krajowe i unijne. Pokazuje społeczny aspekt transformacji energetycznej i dekarbonizacji, w tym jej zadania i szanse. Dokument dostrzega również ważną rolę samorządów lokalnych, wzmacniając ich niezależność energetyczną oraz wartość edukacji czy nauki w tak trudnym, jak transformacja energetyczna, procesie.
Przedstawiamy, krok po kroku, dziesięć najważniejszych obszarów, w których identyfikujemy potrzebę natychmiastowego działania, tak aby wykorzystać wszelkie szanse, jakie wynikają z dążenia europejskiej gospodarki do neutralności klimatycznej i uniezależnienia wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych. Dokument opracowaliśmy we współpracy z ekspertami z różnych środowisk, organizacji, think tanków, którzy zjednoczyli siły, aby zaproponować kierunki transformacji energetycznej naszego kraju w drodze do zeroemisyjności. To gotowy, spójny plan, co do którego wszyscy jesteśmy zgodni – musi być zrealizowany – mówi Michał Niewiadomski, publicysta energetyczno-klimatyczny, założyciel Klubu Energetycznego.
Przyszłością jest elektryfikacja wszystkich sektorów gospodarki w oparciu o źródła zeroemisyjne. Wysokie ceny paliw kopalnych i ryzyko przerwania dostaw przyśpieszą transformację energetyczną i rozwój nowych technologii – w transporcie, ciepłownictwie, przemyśle. Bezpieczeństwo energetyczne będzie mieć nowy wymiar – będzie się opierało na zapewnieniu stabilnych i niezawodnych dostaw energii w oparciu o źródła lokalne, odnawialne – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.
Dziś, znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, i dziś trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest kierunek rozwoju naszego kraju na kolejne lata, ale i dziesięciolecia. Z drugiej strony Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a Unia chce być neutralna klimatycznie do roku 2050. Nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty i osiągalny. Do tego, to właśnie dziś, Unia przeznacza ogromne nakłady na sfinansowanie zielonych inwestycji i naszym zadaniem jest je właściwie wykorzystać i nie zaprzepaścić tej historycznej szansy, aby koszt transformacji energetycznej Polski rozłożony był równomiernie na wszystkie kraje UE, a nie tylko obciążał mieszkańców naszego kraju – mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Realizacja dekalogu nie będzie prosta, ale brak realizacji wskazanych w nim kroków oznacza zagrożenie naszego bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenie suwerenności, a także zepchnięcie na margines gospodarczy naszych firm, które nie będą w stanie zredukować swojego śladu węglowego. Nie możemy również zapominać o przyszłych pokoleniach – to dla nich musimy zbudować sektor energetyki oparty o czyste technologie wytwórcze, dzięki czemu możliwe będzie życie w zdrowym i czystym otoczeniu – dekalog to właśnie taka wizja. Nie istnieje dziś technologia, na której możemy w 100% zbudować naszą niezależność energetyczną w zgodzie z klimatem. Ale powinniśmy szukać takich kierunków rozwoju oraz inwestycji, w których najlepiej i najefektywniej będziemy tworzyć krajowy łańcuch dostaw: dostarczymy kompetencje, komponenty, usługi i miejsca pracy w wielu nowych sektorach gospodarki – podsumowuje Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
„Dekalog Polskiej Transformacji Energetycznej” obejmuje:
- DOBRY PLAN DLA TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ W POLSCE,
- ROZWÓJ OZE I ENERGETYKI JĄDROWEJ
- MODERNIZACJA SIECI,
- NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNA SAMORZĄDÓW,
- ELEKTRYFIKACJA GOSPODARKI,
- ROZWÓJ TECHNOLOGII WODOROWYCH,
- REZYGNACJA Z WĘGLA, TROSKA O KLIMAT I ŚRODOWISKO,
- ROZSĄDNE INWESTYCJE I ROZWÓJ NOWYCH TECHNOLOGII,
- BUDOWA ZIELONEJ GOSPODARKI,
- EDUKACJA
źródło: psew.pl


Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.