
MAP podkreśla, że od wielu miesięcy na rynkach surowców energetycznych mamy do czynienia z niezwykle ciężką i pogłębiającą się sytuacją. Ceny surowców energetycznych biją rekordy. Jest to efekt splotu wielu niekorzystnych czynników, na które nie mamy wpływu. W szczególności chodzi o agresję Rosji na Ukrainę i świadome działania Moskwy obliczone na destabilizację rynku, ale także nieracjonalne w tej sytuacji działania instytucji UE związane z zaostrzającą się polityką klimatyczną.
W ostatnim czasie pojawiły się informacje o wysokich wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, jakie poszczególne samorządy czy podległe im podmioty otrzymują od firm energetycznych. Jest to w głównej mierze efekt czynników, o których mowa wyżej. W wielu przypadkach chodzi również o dobiegające końca umowy wieloletnie, które zawierane były w przeszłości w zupełnie innych warunkach rynkowych, kiedy ceny energii oraz jej nośników były wielokrotnie niższe.
W tej sytuacji MAP podejmuje działania zmierzające do złagodzenia tej trudnej sytuacji.
W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.
Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek, 27 września.
Źródło: gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.