Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Będą kary aż 5000 zł – obowiązek wymiany kopciuchów

W ostatnich tygodniach Sejmiki Wojewódzkie przeprowadzały konsultacje społeczne w ramach aktualizacji Programów Ochrony Powietrza, których celem było przyśpieszenie wymiany tak zwanych „kopciuchów”, czyli pieców na węgiel starego typu. Działania te mają na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych zainstalowanych w budynkach w całej Polsce.

Będą kary aż 5000 zł - obowiązek wymiany kopciuchów
Będą kary aż 5000 zł - obowiązek wymiany kopciuchów

W ramach wojewódzkich programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych właściciele domów i mieszkań mają obowiązek wymienić swoje systemy grzewcze na bardziej efektywne, przyjazne środowisku i zdrowiu. W poszczególnych województwach obowiązują różne terminy wymiany pozaklasowych kotłów, np. mieszkańcy województwa mazowieckiego i łódzkiego mają czas pozbyć się kopciucha do dnia 1 stycznia 2024 roku. Należy pamiętać o tym, że uchwała antysmogowa jest obowiązującym aktem prawa miejscowego, a za jej nieprzestrzeganie grozi grzywna nawet do 5 000 zł.

Niestety sprawozdania Departamentu Kontroli Jakości Rynku przy Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują, że obowiązku tego w województwie śląskim nie dotrzymała ponad połowa osób. Mieszkańcy tego regionu mieli czas na wymianę kopciuchów do 1 stycznia 2022 roku, ale z uwagi na brak intensywnej kampanii informacyjnej zachęcającej do wymiany „kopciuchów”, jak i brak ukierunkowania beneficjenta pod względem wyboru urządzenia grzewczego, odzew na nowe przepisy był niewystarczający – mówi dr Adam Nocoń prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

W ramach Programów Ochrony Powietrza przestarzałe urządzenie grzewcze możemy zastąpić kotłem kondensacyjnym na gaz, który jest traktowany jako paliwo przejściowe, zaliczane do paliw kopalnych lub wymienić je od razu na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii: pompę ciepła czy kocioł na pelet.

Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie nie tylko się nie zmniejszą, lecz nawet wzrosną kilkukrotnie. Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybrany zostanie produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzające parametry deklarowane przez producenta. Dlatego dobrym wyborem jest zakup polskiego kotła na pelet czy zgazowanie drewna, gdyż kupujemy sprawdzony produkt, który podczas zimy w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom. Nie musimy się martwić o zapewnienie w przyszłości dostępu do fabrycznego serwisu i do części zamiennych, bo ponad 90% urządzeń na rynku krajowym pochodzi od polskich producentów. Zauważalny w ostatnich miesiącach spadek cen peletu pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Zachęcam do zakupu peletu certyfikowanego u lokalnych producentów – przekonuje dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń

Władze województw już zapowiedziały kontrole domów wynikające z konieczności dotrzymania obowiązującego terminu wymiany „kopciuchów”. Jednocześnie apelują do mieszkańców o podjęcie pilnych działań dotyczących wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania. Informację dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.

Źródło: iguoze.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz