.
Reklama
ceo-shop.pl
.

100 mld złotych będzie potrzebne na dostosowanie sieci do OZE prognozuje prezesa URE

Ok. 100 mld zł wynoszą potrzeby inwestycyjne do 2030 roku, aby dostosować polską sieć energetyczną do zwiększonego przesyłu prądu wytwarzanego przez obecne i przyszłe indywidualne instalacje fotowoltaiczne – ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

100 mld złotych będzie potrzebne na dostosowanie sieci do OZE prognozuje prezesa URE [źródło: www.seo.org.pl]
100 mld złotych będzie potrzebne na dostosowanie sieci do OZE prognozuje prezesa URE [źródło: www.seo.org.pl]

Jak poinformował ostatnio w Krakowie prezes URE, taka kwota zostanie zaprezentowana w projekcie Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, nad którą prace powinny się zakończyć w ciągu miesiąca.

Reklama
oknonet.pl

 

Tam pokażemy zakres kosztów, a także zaprezentujemy propozycje prawne dla operatorów związane z transformacją sieci dystrybucyjnych, które mają zachęcać ich do realizowania projektów inwestycyjnych w perspektywie do roku 2030 – przekazał Gawin podczas spotkania z dziennikarzami. Prezes URE podkreślił, że przyszłe nakłady na modernizację sieci przesyłowej i dostosowanie jej do dynamicznie rosnącego rynku prosumentów nie mogą zostać pokryte przez firmy energetyczne ze wzrostu stawek taryfowych, stąd bardzo ważne jest, aby środki na tego rodzaju inwestycje pozyskiwały one z spoza taryfy. – Te 100 mld zł, gdyby przełożyć na taryfę, to tylko z tytułu tych inwestycji taryfa powinna wzrastać o kilka procent rok do roku – zauważył szef URE.

 

Zdaniem prezesa URE wyzwania dla sieci energetycznej związane z dynamicznie rosnącą liczbą indywidualnych instalacji fotowoltaicznych nie są specyfiką, tylko rodzimego rynku.

 

W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła z mniej niż 1 tys. MW do blisko 8 tys. MW. Istniejąca sieć energetyczna została zwymiarowana z myślą o dostarczaniu energii elektrycznej do klienta, a nie odbierania jej od prosumentów na ogromną skalę. Tymczasem rynek fotowoltaiki przeżywa rozkwit, któremu sprzyjają zachęty inwestycyjne i łatwość instalacji — przypomniał prezes Urzędu.

 

Operatorzy sieci dystrybucyjnej nie nadążają z niezbędnymi inwestycjami, ponieważ są one czasochłonne, z powodu konieczności uzyskiwania niezbędnych uzgodnień i zgód administracyjnych, a także kosztowne. U prosumentów niewydolność sieci objawia się czasowym wyłączaniem falowników instalacji fotowoltaicznych z powodu zbyt wysokiego napięcia na sieci. Zjawisko to jest szczególnie nasilone w słoneczne dni, kiedy instalacje na danym obszarze pracują z maksymalną mocą — przypomniał prezes Urzędu.

 

Skargi prosumentów na wyłączające się falowniki stanowią obecnie główną część skarg rozpatrywanych przez ten urząd. – Otrzymujemy nawet 5-10 takich skarg dziennie, składają je masowo mieszkańcy nawet całych ulic. Trudno też się temu dziwić, bo osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę, oczekują korzyści z tego przedsięwzięcia – wskazała dyrektor Oddziału Terenowego URE w Krakowie Małgorzata Nowaczek-Zaremba.

źródło: seo.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz