Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

TAURON stawia na wodór w transformacji energetycznej

Zgodnie ze swoimi planami TAURON chce wykorzystywać wodór do produkcji energii. Projekt będzie realizowany wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Założeniem powstałej instalacji wodorowej ma być produkcja energii elektrycznej oraz ciepła na potrzeby kamieńskiego ośrodka.

TAURON stawia na wodór w transformacji energetycznej [źródło: media.tauron.pl]
TAURON stawia na wodór w transformacji energetycznej [źródło: media.tauron.pl]

TAURON stawia na praktyczne rozwiązania, chcemy sprawdzić, jak w praktyce sprawdza się to paliwo i czy może odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej. Instytut Naukowo-Badawczy w Kamieniu Śląskim wydaje się być partnerem idealnym do realizacji tego typu projektu, bo do nowych technologii wytwórczych w energetyce podchodzi bardzo praktycznie. Biorąc pod uwagę, nasze doświadczenie w budowie różnych instalacji wytwórczych postanowiliśmy połączyć siły w działaniu, które uzupełni miks energetyczny czystym prądem powstałym z wodoru – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Eksperci TAURONA prace nad budową i obsługą instalacji rozpoczną od nauki na „żywym organizmie”. Zgodnie z założeniem projekt ma na celu produkcję wodoru z wody doprowadzonej do elektrolizera. Urządzenie zastosowane w instalacji w ciagu kilku godzin jest w stanie wytworzyć około 30 m3 tego paliwa. Powstały w ten sposób wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm3 tego paliwa. W ciągu roku powstanie w ten sposób około 2000 MWh energii elektrycznej. Taka ilość prądu pozwala pokonać około 1 mln km przez średniej klasy samochód elektryczny. Odpadem opisanego procesu będzie ciepło pochodzące z układów chłodzenia, które zostanie wykorzystane do celów grzewczych.

To pozwoli na wyeliminowanie błędów czy niedoskonałości powstałych na etapie projektu. Chcemy w przyszłości oferować sprawdzone pod wieloma względami rozwiązania tak, by zdobyć zaufanie potencjalnych inwestorów i przekonać ich, że technologia wodorowa ma sens – dodaje Piotr Apollo.

źródło: media.tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz