Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Dwa punkty tankowania wodorem w woj. śląskim

Ogólnodostępne stacje tankowania wodorem w Tychach i Świerklańcu zostaną wybudowane i udostępnione użytkownikom pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytwarzaną z wodoru w zastosowanych w nich ogniwach paliwowych.1 marca br. w Katowicach podpisano umowę regulującą dofinansowanie obu przedsięwzięć 10,1 mln zł ze środków rządowych.

Dwa punkty tankowania wodorem w woj. śląskim
Dwa punkty tankowania wodorem w woj. śląskim [źródło: www.gov.pl]

Umowę o dofinansowanie podpisali: wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. Tychy Miłosz Stec oraz prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w Świerklańcu Piotr Rachwalski.

W uroczystości wzięli udział: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, oraz parlamentarzyści z regionu śląskiego, posłowie na Sejm RP – Ewa Malik, Robert Warwas oraz Waldemar Andzel.

Dotacje zostały przyznane dzięki programowi Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru.

Inwestycje planowane w realizacji do końca marca 2025 r. pozwolą oddać do użytku 2 ogólnodostępne stacje tankowania – rozumiane jako zespół urządzeń, w tym punkty tankowania wodoru wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą oraz zbiornikami magazynowymi, umożliwiające zaopatrywanie w wodór na zasadach równego traktowania każdemu posiadaczowi pojazdu wykorzystującego do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych ogniwach paliwowych. Dostępne ciśnienia wodoru na stacjach wyniesie 350 Bar.

Jeden z głównych celów budowy obu stacji wodoru to także promocja wodoromobilności, której rozwój ma przyczyniać się do zmniejszenia liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx do atmosfery – a tym samym sprzyjać poprawie jakości powietrza.

Koszt całkowity budowy punktu w Tychach sięgnie 10,3 mln zł a dotacja na ten cel z NFOŚiGW to 4,2 mln zł. Budowa stacji w Świerklańcu będzie kosztować 16,1 mln zł, dotacja z NFOŚiGW sięgnie tu ok. 5,9 mln zł.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz