
Warto na wstępie zastanowić się, jak powstaje smog. Jest to mieszanina zanieczyszczeń powietrza – tlenków węgla, azotu, siarki, pyłów PM10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu. Główną przyczyną smogu jest niewłaściwe (głównie za pomocą węgla) i nadmierne ogrzewanie budynków. Aby ograniczyć powstawanie smogu, trzeba podjąć zdecydowane kroki.
Termomodernizacja domu jako sposób na walkę ze smogiem? Sprawdź, jak to działa
Zanieczyszczenia, które powstają w wyniku spalania węgla czy innych surowców służących do zasilania systemów grzewczych, trafiają na zewnątrz budynków i pogarszają jakość powietrza w okolicy. Aby poprawić tę sytuację, należy znaleźć zdecydowane rozwiązania. Sama modernizacja ogrzewania nie wystarczy. Nadal może bowiem występować problem z uciekaniem ciepła i koniecznością bardzo intensywnego dogrzewania budynku.
Co zrobić, aby ta energia nie uciekała na zewnątrz? W pierwszej kolejności zadbaj o prawidłową termoizolację budynku, która będzie polegała na uszczelnieniu i poprawieniu właściwości cieplnych następujących przegród zewnętrznych:
- dachu,
- ścian zewnętrznych,
- stropów nad nieogrzewanym pomieszczeniem
Prawidłowa izolacja polega na użyciu dobrych materiałów, przeprowadzeniu wszystkich prac w odpowiedniej kolejności, ale też na pozbyciu się wszystkich mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Rzetelne i fachowe wykonawstwo to – obok doskonałej jakości materiałów – bardzo istotny element dobrze zaizolowanego budynku. Dlatego jeśli decydujesz się na wyjęcie firmy, która zajmuje się termomodernizacją, wybierz sprawdzonego wykonawcę.
Gdy masz pewność, że Twój dom jest poprawnie zaizolowany, możesz przejść do modernizacji systemu wentylacyjnego. Jeśli do tej pory wymiana powietrza w Twoim budynku opierała się głównie na wentylacji grawitacyjnej (zależnej od różnicy ciśnień między powietrzem w domu i powietrzem na zewnątrz), z pewnością wiesz, że nie zawsze była ona wydajna.
W związku z tym znacznie lepszym rozwiązaniem będzie montaż wentylacji mechanicznej, która ma dodatkową funkcję odzysku ciepła. Rekuperator (bo tak nazywa się urządzenie, które do tego służy) wykorzystuje energię cieplną ze zużytego powietrza. Efekt? Jeszcze więcej ciepła zostaje w domu, a Ty możesz ograniczyć ogrzewanie.
Ostatnim etapem termomodernizacji jest sprawdzenie stanu swojego pieca i ewentualna wymiana na nowe urządzenie. Obecnie najbardziej wydajne są pompy ciepła i kotły kondensacyjne.
Źródło: lepiejbezsmogu.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.