Reklama
http://www.multitherma.com/

Armatura dla nowych grzejników – absolutne minimum

Modernizacja systemu grzewczego oznacza wydatki, ale też szereg korzyści dla inwestora. Niższe koszty eksploatacji, większy komfort temperaturowy to tylko niektóre z wielu zalet nowoczesnej i energooszczędnej instalacji. Jakie są zasady związane z wymianą grzejników po wymianie źródła ciepła?

Armatura dla nowych grzejników – absolutne minimum
Armatura dla nowych grzejników – absolutne minimum

Podczas przygotowań do modernizacji może okazać się, że nie wszystkie elementy armatury grzewczej wymagają wymiany lub – wręcz przeciwnie – należy zaprojektować i wykonać wszystko od nowa. Oto co należy wziąć głównie pod uwagę:

  • Modernizacja instalacji, wymiana lub montaż poszczególnych elementów powinny być przeprowadzone zgodnie z poprzedzającą je analizą, wymaganiami grzewczymi budynku, obowiązującymi przepisami i przygotowanym na ich podstawie projektem modernizowanej instalacji.
  • Nowe grzejniki mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Grzejniki stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia od aluminiowych odbiorników, jednak znacznie częściej ulegają korozji. W nowych domach montuje się też inne odbiorniki (np. grzejniki na podczerwień), które wymagają odmiennych rozwiązań w instalacji.
  • Rury należy poprowadzić jak najkrótszą drogą od rozdzielacza. W starych domach nie zawsze można umieścić je pod podłogą, dlatego często montuje się je przy ścianie, używając listwy przypodłogowej.
  • Na grzejnikach powinno zamontować termostaty, które będą zamykać lub otwierać dopływ wody do grzejnika w zależności od aktualnych wymagań komfortu cieplnego użytkownika.
  • Nowy zawór obrotowy należy dobrać według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest wybór serii/typu zaworu. W instalacjach grzejnikowych spotyka się najczęściej mosiężne zawory 3-drogowe lub 4-drogowe.

Kolejnym ważnym parametrem zaworu jest wartość Kvs (wyrażona w m3/h), a dopiero w drugiej kolejności – rozmiar DN przyłącza. Zawory występują w różnych wariantach gwintów: wewnętrznym, zewnętrznym lub złączce zaciskowej. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zawory obrotowe są dostępne ze złączką zaciskową.

1 1
Rys. 1 Rodzaj przyłącza a różne jednostki, w których wyrażona jest wartość DN
2
Rys. 2 Przykład zaworu obrotowego ESBE serii VRG130
  • Może zdarzyć się, że stary zawór obrotowy (np. 3 MG, 3G), który działał w starej instalacji, nadal działa prawidłowo i spełnia część parametrów zmodernizowanej instalacji. Biorąc pod uwagę sprawność i energooszczędność całej instalacji, lepiej wymienić go na nowy. Często stare zawory wymagają dodatkowych zestawów przyłączeniowych, które zwiększają koszt w porównaniu do zakupu nowego zaworu. Wiele starszych zaworów ma swoje nowe zamienniki, które można dobrać, korzystając np. z katalogu zamienników lub wsparcia technicznego.
  • Zawór obrotowy jest sterowany przez siłownik obrotowy o sygnale 3-punktowym lub proporcjonalnym i napięciu 230V lub 24V. Rodzaj siłownika powinien być zgodny z parametrami zaworu, na przykład wielkością DN i wymaganą wartością momentu obrotowego wyrażanego w Nm.
3
Rys. 2 Instalacja grzewcza z zaworem 3-drogowym (schemat ideowy); 1-zawór obrotowy, 2-siłownik obrotowy

W doborze siłownika do zaworu istotny jest również czas obrotu siłownika. W ogrzewaniu grzejnikowym siłownik nie musi być tak szybki, jak dla w instalacji CWU. Optymalny czas obrotu siłownika dla instalacji ogrzewania grzejnikowego wynosi od 60 do 120 sekund. Zaworu obrotowego nigdy nie należy montować bez właściwie dobranego siłownika.

W razie późniejszych zmian instalacji, zawór z siłownikiem obrotowym można wykorzystać do zabezpieczenia ogrzewania podłogowego przed zbyt wysoką temperaturą wody grzewczej (oczywiście tylko wtedy, gdy wszystkie parametry są zgodne z wymaganiami zmienionej instalacji).

  • Dodatkową opcją, która wpływa na energooszczędność instalacji i komfort temperaturowy, jest sterownik zintegrowany z siłownikiem. Niektóre modele sterowników wyposażone są w moduł pokojowy, z którym komunikacja odbywa się bezprzewodowo lub przewodowo. Ciekawym rozwiązaniem jest sterownik, który pozwala zadbać o komfort użytkownika w oparciu o temperaturę zewnętrzną i temperaturę pomieszczenia. Na rynku istnieją różne urządzenia, które pozwalają spełnić różnorodne wymagania systemu grzewczego, jak i inwestora.

Powyższe zasady to minimalne wymagania, które warto spełnić w przypadkach związanych z modernizacją instalacji grzejnikowej. Proces modernizacji jest złożony, jednak zawsze warto pamiętać o podstawach.

Więcej informacji  pod adresem: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz