![Eksperci efektywności energetycznej poszukiwani — NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl] Eksperci efektywności energetycznej poszukiwani — NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl]](https://ecieplo.pl/wp-content/uploads/2021/12/729x308-6.jpg)
PEEE ma w ostatecznej wersji składać się z internetowego rejestru ekspertów efektywności energetycznej, którym zostaną przydzielone kategorie na podstawie ich wiedzy specjalistycznej czy lokalizacji. Dzięki temu właściciele nieruchomości i potencjalni beneficjenci łatwej będą mogli znaleźć i skontaktować się z jednym z zarejestrowanych fachowców.
Pilotaż, przygotowany pod kątem programu „Czyste Powietrze” potrwa sześć miesięcy od momentu uruchomienia funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów, opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl. Najistotniejsze z nich to bycie wpisanym na listę Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz posiadanie udokumentowanej aktywności w zakresie przygotowywania audytów energetycznych budynków na potrzeby termomodernizacji lub audytów efektywności energetycznej.
Eksperci, którzy założą konto na PEEE do końca lutego 2022 roku będą przeszkoleni z zasad programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu będą mogli skutecznie pomagać klientom m.in. w aplikowaniu o środki na termomodernizację domu i wymianę kopciucha.
W kolejnym etapie, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów „Czystego Powietrza” – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego.
Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest kolejnym narzędziem, które oferujemy wszystkim, którzy planują wymienić źródło ciepła i zmodernizować dom korzystając ze środków programu „Czyste Powietrze”, a nie wiedzą jak się za to zabrać. Eksperci efektywności energetycznej, to następna grupa, po wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, gminach i sektorze bankowym, którą chcemy zaangażować w realizację nadrzędnego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce, a także poprawa warunków bytowych — zwłaszcza grup wrażliwych i narażonych na ubóstwo energetyczne. Dlatego liczymy, że funkcjonowanie nowej platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku, a więc skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa. Jest to szczególnie istotnie w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach – mówi Prof. Maciej Chorowski, Prezes Zarządu NFOŚiGW.
Dla klientów będą dostępne dwa rodzaje usług: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Szczegóły dotyczące platformy można znaleźć pod adresem: peee
źródło: www.gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.