Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Eksperci efektywności energetycznej poszukiwani — NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze”

Uruchomiona została przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE). Jest to internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów z potencjalnymi klientami planującymi termomodernizację domu. Ma ona ułatwić przyszłym beneficjentom m.in.: programu „Czyste Powietrze” znalezienie i kontakt z wiarygodnym ekspertem, który udzieli wsparcia w podjęciu decyzji o inwestycji zmierzającej do zmniejszenia zużycia energii. Na ten moment na platformie dostępnej pod adresem www.peee.gov.pl można korzystać z rejestracji i zakładania kont eksperckich, w późniejszym etapie uruchomione zostaną kolejne funkcjonalności.

Eksperci efektywności energetycznej poszukiwani — NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl]
Eksperci efektywności energetycznej poszukiwani — NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze” [źródło: www.gov.pl]

PEEE ma w ostatecznej wersji składać się z internetowego rejestru ekspertów efektywności energetycznej, którym zostaną przydzielone kategorie na podstawie ich wiedzy specjalistycznej czy lokalizacji. Dzięki temu właściciele nieruchomości i potencjalni beneficjenci łatwej będą mogli znaleźć i skontaktować się z jednym z zarejestrowanych fachowców.

Pilotaż, przygotowany pod kątem programu „Czyste Powietrze” potrwa sześć miesięcy od momentu uruchomienia funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów, opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl. Najistotniejsze z nich to bycie wpisanym na listę Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz posiadanie udokumentowanej aktywności w zakresie przygotowywania audytów energetycznych budynków na potrzeby termomodernizacji lub audytów efektywności energetycznej.

Eksperci, którzy założą konto na PEEE do końca lutego 2022 roku będą przeszkoleni z zasad programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu będą mogli skutecznie pomagać klientom m.in. w aplikowaniu o środki na termomodernizację domu i wymianę kopciucha.

W kolejnym etapie, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów „Czystego Powietrza” – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego.

Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest kolejnym narzędziem, które oferujemy wszystkim, którzy planują wymienić źródło ciepła i zmodernizować dom korzystając ze środków programu „Czyste Powietrze”, a nie wiedzą jak się za to zabrać. Eksperci efektywności energetycznej, to następna grupa, po wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, gminach i sektorze bankowym, którą chcemy zaangażować w realizację nadrzędnego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce, a także poprawa warunków bytowych — zwłaszcza grup wrażliwych i narażonych na ubóstwo energetyczne. Dlatego liczymy, że funkcjonowanie nowej platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku, a więc skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa. Jest to szczególnie istotnie w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach – mówi Prof. Maciej Chorowski, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

Dla klientów będą dostępne dwa rodzaje usług: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Szczegóły dotyczące platformy można znaleźć pod adresem: peee

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz