Reklama
konferencjaeuropower.pl

Akademia Czystego Powietrza – praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze”

Podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza omówiono m.in.: zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Akademia Czystego Powietrza - praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” [źródło: ww.gov.pl]
Akademia Czystego Powietrza - praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” [źródło: ww.gov.pl]

Łącznie kilkunastu prelegentów i ponad 6,5 tys. uczestników (średnio po 650 osób na każdym z dziesięciu webinarów od 16 września do 25 listopada br.) spotkało się online w ramach II edycji Akademii Czystego Powietrza, która organizowana od 2020 r., jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

Na stronie czystepowietrze.gov.pl. dostępne są wszystkie spotkania, nagrane w formie wideo, a także prezentacje oraz publikowane sukcesywnie odpowiedzi na setki zadanych pytań.

Nagrania wszystkich webinarów można znaleźć również na profilu NFOŚiGW na YouTube, gdzie do tej pory w sumie obejrzało je ok. 10 tys. osób.

Akademia Czystego Powietrza to cykl darmowych i przede wszystkim fachowych przewodników po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze”. To również przydatne źródło informacji nie tylko dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, ekodoradców, ale również wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Jak czytamy na stronie NFOŚiGW wybrane tematy Akademii takie jak np. omówienie zasad zachęt finansowych dla gmin realizujących, wspólnie z Narodowym i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, program „Czyste Powietrze”, czy wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń i Rybnik opowiadają o swoich doświadczeniach) – są szczególnie ważne i adresowane do samorządów, bo tylko dobrze działająca lokalna sieć obsługi wnioskodawców „Czystego Powietrza” daje realną szansę dotarcia – w perspektywie roku 2029 – do nawet 3 milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne i wysokoemisyjne źródła ciepła.

Tematy Akademii Czystego Powietrza – II edycja z 2021 r.:

  • „Czyste Powietrze” – otoczenie, nowe zasady, pomocne narzędzia
  • Kredyt Czyste Powietrze – jak i gdzie skorzystać ze ścieżki bankowej?
  • Zachęty dla gmin w programach „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”
  • Gminy w programie „Czyste Powietrze” – wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń, Rybnik),
  • Platforma współpracy dla partnerów programu „Czyste Powietrze” (PGNiG OD i API-GWD)
  • Uchwały antysmogowe i Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – nowe obowiązki
  • Wnioski o dofinansowanie i płatność w „Czystym Powietrzu”
  • Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)
  • Termomodernizacja. Najlepsza energia to ta, której nie zużyjemy
  • Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze” (NFOŚiGW, Małopolska)

 

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz