.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Pompa ciepła a termomodernizacja budynku

Oczywiste jest, że im mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną wystarczającą do zapewnienia komfortowej temperatury pomieszczeń w budynku, tym lepiej. Z tego względu wszelkie działania termomodernizacyjne zmniejszające to zapotrzebowanie, są działaniami sensownymi i pożądanymi.

Pompa ciepła a termomodernizacja budynku
Pompa ciepła a termomodernizacja budynku [Źródło: portpc.pl]

Dotyczy to wszystkich systemów grzewczych, nie tylko pomp ciepła. Nie zmienia to jednak faktu, iż termomodernizacja często nie jest warunkiem koniecznym dla zainstalowania systemu grzewczego bazującego na pompie ciepła.

Reklama
oknonet.pl

Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach starsze systemy grzewcze, a w szczególności grzejniki, są z założenia (takie były kiedyś tendencje) znacząco przewymiarowane. Daje to możliwość obniżenia temperatury zasilania przy wymianie źródła ogrzewania na pompę ciepła, a co za tym idzie – daje możliwość zwiększenia przyszłej efektywności pompy ciepła.

Kolejną kwestią, która powinna być uwzględniona, gdy rozpatrujemy możliwość obniżenia temperatury na zasilaniu, są ewentualne mniejsze lub większe zabiegi termomodernizacyjne, na przykład wymiana stolarki okiennej. W wielu przypadkach, w starszych budynkach dokonywano podczas ich wieloletniej eksploatacji tego typu działań. Często są one wystarczające, aby zapewnić poprawną pracę pompy ciepła.

Warto również wspomnieć o stosunkowo łatwych do zrealizowania i relatywnie tanich sposobach, które wspomagają efektywność pomp ciepła w istniejących budynkach. Może to być na przykład wymiana pojedynczych grzejników na tak zwane grzejniki niskotemperaturowe.

Nowoczesne grzejniki są w stanie przy znacznie niższej temperaturze zasilania przekazać do pomieszczeń tą samą ilość ciepła co urządzenia tradycyjne. Tego typu proste działania mogą być pierwszym krokiem w długoterminowym procesie termomodernizacyjnym. Każdy kolejny krok będzie polepszał nie tylko energooszczędność budynku, ale i efektywność pompy ciepła.

Pełna lub częściowa termomodernizacja budynku i działających w nim instalacji nie jest czasami z różnych powodów krótkoterminowo możliwa. Na szczęście, nie jest ona również niezbędna, aby rozważyć instalację pompy ciepła.

Oczywiście, z perspektywy efektywności pompy ciepła, im mniejsze straty ciepła występują dla danego budynku, tym lepiej. Zarówno portfel mieszkańców, jak i ekologia zbierają profity przy możliwie niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Decydującym aspektem przy podejmowaniu decyzji o ogrzewaniu z pompą ciepła w istniejącym budynku są wymagane temperatury systemu grzewczego

Zasadniczym atutem pomp ciepła jest elastyczność ich działania. Późniejsza modernizacja budynku zagwarantuje przede wszystkim zwiększenie efektywności tego urządzenia. Z zasady pompy ciepła zapewniają wymagane ciepło zarówno podczas niewielkich chłodów, jak i w trakcie mroźnych zim. Oznacza to, że muszą być w stanie reagować bardzo elastycznie w całym okresie grzewczym.

Źródło: portpc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz