Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Jak zmniejszyć poziom hałasu generowanego przez pompę ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem najtańszym i najprostszym w montażu, jednak posiadają również wady, do których z pewnością zalicza się generowanie przez nie hałasu. Urządzenia tego typu generują dźwięk na poziomie 40-60 dB, który może być uciążliwy, zarówno dla domowników, jak i sąsiadów, jeśli jednostka zewnętrzna jest źle ulokowana. Co można zatem zrobić, aby zminimalizować ryzyko hałasu. O czym warto pamiętać przy wyborze i montażu pompy ciepła?

Jak zmniejszyć poziom hałasu generowanej przez pompę ciepła?
Jak zmniejszyć poziom hałasu generowanej przez pompę ciepła? [Źródło: a-pic.pl]

Według obowiązujących regulacji, producenci pomp ciepła zobowiązani są do umieszczania etykiet energetycznych na urządzeniach, które zawierają informacje o mocy akustycznej, czyli o hałasie, jakie urządzenie generuje w miejscu ulokowania. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość znamionowa, co oznacza, że nie ukazuje wartości maksymalnej, jaką może przyjąć hałas.

Reklama
oknonet.pl

Jakie kryterium zatem przyjąć decydując się na pompę ciepła? Po pierwsze, dobrze wiedzieć, iż źródłem hałasu w pompie ciepła są takie elementy, jak: sprężarka, wentylator i parownik. By zmniejszyć poziom emitowanego przez urządzenie hałasu, producenci pomp ciepła coraz częściej wyposażają je w sprężarki inwerterowe, które obniżają prędkość obrotową, wpływając tym samym na cichszą pracę. Dodatkowym udogodnieniem jest umieszczenie sprężarki w specjalnej obudowie z użyciem wibroizolatorów, co dodatkowo tłumi generowane przez nią dźwięki. Wybierając pompę ciepła, warto również zwrócić uwagę na wentylatory i parowniki – najcichsze na rynku urządzenia wyposażone w parowniki o dużych rozmiarach, a także w duże wentylatory o większych rozmiarach i niskich obrotach.

Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce na pompę ciepła?

Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, że wraz ze wzrostem liczby znajdujących się wokół urządzenia pionowych utwardzonych elementów, takich jak ściany czy podłoże, rośnie poziom ciśnienia dźwięku.

Oznacza to, że zabudowanie jednostki zewnętrznej zwiększa poziom hałasu, jednak aby tego dokonać, należałoby umieścić ją na otwartej przestrzeni, co w wielu przypadkach nie jest możliwe. W takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ulokowanie urządzenia z dala od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Jeśli natomiast chcemy umieścić pompę ciepła wewnątrz budynku, najlepsze będą do tego pomieszczenia, takie jak garaż czy piwnica.

Montaż pompy ciepła – o czym jeszcze pamiętać?

  • Jednostka zewnętrzna potrafi schłodzić powietrze nawet o ok. 10-15 stopni Celsjusza, co oznacza, że jeśli w jej pobliżu znajduje się chodnik, to nawet wiosną może on być lekko oblodzony. Jeśli chcesz tego uniknąć, lokuj urządzenie co najmniej 3 m od chodnika.
  • Wskazane jest, aby pod jednostką zewnętrzną umieścić podkład żwirowy, na który będą mogły skapywać skropliny z parownika. W ten sposób uda się zapobiec zamarzaniu kondensatu na powierzchni gruntu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na elewacje lub fundamenty.
  • Warto zainstalować jednostkę zewnętrzną ok. 40 cm nad ziemią. Dlaczego? W ten sposób możliwe będzie zachowanie właściwego przepływu powietrza w obliczu pojawiających się zimą zasp śnieżnych.
  • Jeśli chcesz wytłumić dźwięk jednostki zewnętrznej pompy ciepła dostający się do wnętrza budynku, skuteczną ochroną stanowić będą posadzone w pobliżu krzewy. Pamiętaj tylko o zachowaniu odpowiedniej odległości od wylotu powietrza, by nie zakłócić ani pracy urządzenia, ani rozwoju roślinności.

Źródło: a-pic.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz